پزشکی

برش پاکیزه: مطالعات نشان میدهد که ختنه متیواند در جلوگیری از ابتلا به ایدز و سایر عفونتها مفید باشد

اولین مطالعه میکروبیوم آلت تناسلی مرد، دلایلی برای اینکه چرا ختنه شدن میتواند خطر ابتلا به ایدز را کاهش دهد ارایه میدهد.

اولین مطالعه میکروبیوم آلت تناسلی مرد، دلایلی برای اینکه چرا ختنه شدن میتواند خطر ابتلا به ایدز را کاهش دهد ارایه میدهد.

سه سال پیش سازمان صحت (بهداشت) جهان در بیانیه یی اعلام کرد که ختنه مردان باید بخشی راهکردهای مبارزه با بیماری ایدز باشد. این سازمان دلیل این پیشنهاد را در سه مطالعه جداگانه کلینیکی خود که در افریقا برگزار نموده و مریضان را به صورت اتفاقی برای این مطالعه انتخاب کرده است قرار داده است. این مطالعه نشان داده است که فیصدی (درصد) مردان ختنه شده و مبتلا به ایدز، شصت درصد کمتر از دیگران است. سازمان بهداشت جهانی در گزارشش ذکر کرده بود که “نتیجه تحقیقات قانع کننده میباشد” ولی دلایلی برای ثبوت اینکه ختنه چگونه میتواند احتمال ابتلا به ایدز را کاهش دهد ارایه نداده بود.

یک مطالعه جدید که در شماره ششم “پلاس وان” PLoS ONE که در ماه جنوری انتشار یافته است، به جوابی برای سوال قبلی پرداخته است. نتیجه این مطالعه بیان میکند که بعد از ختنه تغییرات یکنواختی در میکروبیوم آلت تناسلی بوجود می آید، و این میتواند یکی از دلایل وجود کمتر افراد ختنه شده و مبتلا به ایدز باشد. خاندانهای مختلف میکروبهای ناهوازی، که در صورت تماس با اکسیژن نمیتوانند رشد داشته باشند، قبل از ختنه به وفور وجود دارند ولی بعد از ختنه تقریبن کاملن ناپدید میشوند. پژوهشگران بر این باورند که میکروبهای ناهوازی در مردان ختنه نشده باعث ایجاد تورم در آلت تناسلی شده و در نتیجه حجرات (سلولهای) دفاعی بدن را بیشتر در معرض حمله ویروس ایدز قرار میدهند.

رونالد گری متخصص امراض مسری تناسلی دانشگاه صحت عامه جان هایگینز بلومبرگ و یکی از افراد اصلی این تحقیقات بیان میدارد که “ما قبل از این هیچ آگاهی نسبت به وجود این همه میکروب ناهوازی در مردان ختنه نشده نداشتیم.” بر اساس یک سروی (آمارگیری) که در سال 2006 گرفته شده است، 56.1 درصد پسرها در ایالات متحده ختنه شده هستند. هیئت نشر کننده این گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیشترین تاثیر ختنه در مردان را در نقاطی از جهان میداند که کمتر از 20 فیصد مردان ختنه شده اند.

آقای گری، که خودش نیز در یکی از کلینیک هایی که سازمان بهداشت جهانی برای نمونه گیری انتخاب کرده بود نیز کار میکرده است، اضافه میکند که “اگر ما بتوانیم بطور قطعی ثابت کنیم که میکروبهای ناهوازی ارتباط مستقیمی با ابتلا به ایدز دارند، شاید کسانی بتوانند داری ضد این میکروبهای را تولید نمایند و این خود میتواند به پیشگیری کمک کند.”

در این مطالعه گری و همکاران وی میکروبهای 12 نفر بین سنین 15 تا 49 سال اهل اوگاندا که مبتلا به ایدز نبودند را قبل و بعد از ختنه شدن مقایسه کردند. لنس پرایس، رییس تحقیقات در انستیتوت جینومیک انتقالی در فلگ استف آریزونا و نویسنده مشترک این گزارش بیان میدارد که محدود کردن مطالعه به افرادی که اچ.آی. وی آنها منفی بود مهم بود، زیرا عفونت به تنهایی میتواند محیط باکتریایی آلت تناسی مرد را متغییر سازد. این تیم از قسمت بین تنه و نوک آلت تناسلی مرد، قبل از ختنه و یک سال بعد از ختنه نمونه برداری نمود. سپس محققان تعاملات زنجیره یی پولیمارس  ژنی را انجام دادند که در بسیاری از این باکتریها مشترک است (این بدین معنا نیست که این ژن در همه این باکتریها دقیقن یکی میباشد.) این بررسی اجازه شناخت بین خانواده های مختلف باکتریها و شمارش آنها را به محقیق فراهم آورد.

در طول مدت دوازه ماه بعد از ختنه، جمعیت غالب باکتریها از ناهوازی به هوازی تغییر یافته است.

منبع: امریکن ساینتفیک، نویسنده: کارینا استورز، این مطلب به صورت نیمه ترجمه شده است.

نظری بدهید