فیزیک

جایزه فیزیک نوبل برای کشف کاربن مافوق نازک

دو دانشمند متولد روسیه روزه سه شنبه مشترکن جایزه فیزیک نوبل را بخاطر آزمایشهای نوین خود روی نازکترین و قویترین ماده ای آشنا به بشر دریافت کردند. این ماده جانشین تازه ای برای ساخت کامپیوتر (رایانه) های سریعتر، هواپیماها و ماهواره های سبکتر میتواند باشد.

استکهلم- دو دانشمند متولد روسیه روز سه شنبه مشترکن جایزه فیزیک نوبل را بخاطر آزمایشهای نوین خود روی نازکترین و قویترین ماده ی آشنا به  بشر دریافت کردند. این ماده میتواند جانشین تازه ای برای ساخت کامپیوتر (رایانه) های سریعتر، هواپیماها و ماهواره های سبکتر باشد.

AP/Jon Super

آکادمی علمی سلطنتی سوید اعلام کرد که استادان دانشگاه منچستر، پروفسور آندره گی یم و کنستانتین نووسلف گرافین را با استفاده از نوار چسب از سایر مواد مجزا ساخته اند. گرافین شکلی از اتم کاربن (کربن) است که با عرض یک اتمی اش 100 مرتبه از فلزات دیگر قویتر است. این دو همچنین نشان داده اند که این ماده خواص منحصر به فردی دارد.

آکادمی در هنگام اعلام جایزه ی ده میلیون کرونوری (1.5 میلیون دالر آمریکایی) بیان داشت که آزمایشهای تازه با گرافین میتواند راه را برای تولید مواد ابرنیرو و سبک وزن که از آنها در ساخت ماهواره، هواپیما و یا موتر (ماشین) می شود استفاده کرد باز نماید.

با وجود اینکه تا به حال با استفاده از این ماده جنس تجاری ای تولید نشده است ولی خواص این ماده شفاف و فرانما میتواند انشعابات جدیدی در شاخه ی الکترونیک ایجاد کند. تولیداتی مثل صفحات لمسی فرا نما، کامپیوترهای با بازدهی بهتر، حجرات نوری (سلول) برای تولید برق از این دسته خواهند بود.

آقای گی یم در مصاحبه یی با اسوشیتد پرس در روز سه شنبه بیان کرد که “این ماده همانند معرفی پلاستیک در زندگی فردی میتوانید تغییرات جدیدی در زندگی روزمره ایجاد نمود دارد. این واقعن هیجان برانگیز است”.

گی یم 51 ساله، شهروند هالند(هلند) میباشد در حالیکه نووسلوف 36 ساله، تابعیت هر دو کشور روسیه و انگلستان را دارد. هر دو دانشمند متولد روسیه هستند و در آنجا شغل خود در رشته فیزیک را شروع کرده بودند. این دو مشترکن کار روی مجزا ساختن گرافین را در سال 2004 قبل از رفتن به انگلستان در هالند شروع نموده و موفقیت خود را در همان سال اعلام کردند.

جایزه صلح نوبل معمولن به داشمندانی که دهه های متمادی روی موضوعی تحقیق کرده اند داده میشود و نووسلوف جوانترین برنده این جایزه بعد از سال 1973 میباشد. جوانترین فرد دریافت کننده ی جایزه نوبل تا امروز لاورنس برگ میباشد. وی در سن 25 سالگی جایزه نوبل فیزیک را مشترکن همراه پدرش ویلیام برگ دریافت نمود.

منبع: اسوشیتد پرس Associated Pres، نویسنده: کارل ریتر و لوییس نورد استورم، تاریخ چاپ 5 اکتوبر 2010

http://hosted.ap.org/dynamic/stories/E/EU_NOBEL_PHYSICS?SITE=VANOV&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT

نظری بدهید