تکنولوژی

مایکروسافت در تکاپوی بازگشت به بازار بزرگ گوشی‌های هوشمند

ارائه ویندوز موبایل ۷ برای گوشی‌های هوشمند تلفن همراه توسط مایکروسافت، بحث‌های بسیاری را در میان متخصصان فناوری اطلاعات برانگیخته است. مایکروسافت درصدد است تا سهم بیشتری را از بازاری که روزی پیش‌تاز آن بود از آن خود کند.

ارائه ویندوز موبایل ۷ برای گوشی‌های هوشمند تلفن همراه توسط مایکروسافت، بحث‌های بسیاری را در میان متخصصان فناوری اطلاعات برانگیخته است. مایکروسافت درصدد است تا سهم بیشتری را از بازاری که روزی پیش‌تاز آن بود از آن خود کند.

شرکت مایکروسافت روز دوشنبه (۲۰ مهر-میزان / ۱۱ اکتبر) در نیویورک، سیستم عامل جدید ویندوز موبایل ۷ برای گوشی‌های هوشمند تلفن همراه را رونمایی کرد. کمپانی AT&T، دویچه‌تله‌کام و اورنج قرار است خدمات‌دهنده اصلی شبکه‌های مخابراتی این گوشی‌ها در سطح جهان باشند. کمپانی‌هایی نظیر سامسونگ‌، ال‌جی و اچ‌تی‌سی، ۹ گوشی‌سازگار با این سیستم عامل جدید را عرضه کرده‌اند. این گوشی‌های هوشمند تا پایان اکتبر ۲۰۱۰ رسمن وارد بازارهای اروپا، و تا پایان نوامبر وارد بازارهای آمریکا خواهند شد.

استیو بالمر، مدیر اجرایی مایکروسافت، در گفت‌وگو با رویترز گفته است: «می‌دانم که ما تقریبا یک نسل از کاربران را از دست دادیم، اما امروز روز مهمی است و من از مدت‌ها پیش منتظر فرا رسیدنش بودم.» آقای بالمر گفته است گوشی‌های جدید به زودی در بازارهای ۳۰ کشور دنیا عرضه خواهد شد.

آخرین شانس برای بقا

سیستم عامل ویندوز موبایل که نخستین بار ۱۰ سال پیش و در سال ۲۰۰۰ عرضه شد، تا مدت‌ها بازار گوشی‌های هوشمند را در تسلط خود داشت، اما با ظهور آی‌فون، بسیاری از معادلات این حوزه دستخوش تغییرات بنیادین شد. آی‌فون دنیای گوشی‌های هوشمند را متحول کرد و سطح انتظارات کاربران را به‌طور چشمگیری بالا برد. کمپانی گوگل نیز از دو سال پیش با طراحی و ارائه سیستم عامل اندروید، گام‌های محکمی برای رقابت جدی و تسلط بر بازارهای جهانی گوشی‌های هوشمند برداشته است. ارزیابی‌ها نشانگر افزایش روزافزون محبوبیت اندروید است، اگر چه کمپانی اپل هم‌چنان با اختلافی فاحش، پیش‌تاز میدان است.

در گذر زمان مایکروسافت به عنوان بزرگ‌ترین کمپانی تولید نرم‌افزار در جهان، در این بازار مهم، پول‌ساز و جهان‌گیر، از رقبای قدرتمند و نوآوری همچون اپل و گوگل عقب ماند و از آنجایی که اکنون تنها ۵ درصد از بازار گوشی‌های هوشمند جهان را در دست دارد، مدت‌ها است تلاش می‌کند تا ضعف‌ها و عقب‌ماندگی‌های خود را جبران و با پیش‌گیری از سیر اکیدا نزولی خود در این عرصه‌، سهم بیشتری از این بازار بزرگ را از آن خود کند.

برخی از متخصصان فناوری اطلاعات، این سیستم عامل را آخرین شانس مایکروسافت برای ادامه حیات در بازار حیاتی گوشی‌های هوشمند می‌دانند، اما بعضی از آنها معتقدند مایکروسافت تنها برای کسب جایگاه سوم (پس از اپل و گوگل) می‌جنگد و با توجه به پیشرفت غیرمنتظره رقبای خود در نوآوری‌های حوزه تلفن همراه، حتی اگر بخواهد نیز نمی‌تواند گوی سبقت را از آنها برباید.

مایکروسافت قرار است بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای بازاریابی سیستم عامل و گوشی‌های هوشمند جدید خود هزینه کند.

با توجه به جزئیات و امکانات ارائه شده توسط مایکروسافت در ویندوز موبایل ۷ می‌توان دریافت که این کمپانی فلسفه گوشی‌های هوشمند جدید را که توسط اپل تعریف و تدوین شده و توسط گوگل پی گرفته می‌شود، پذیرفته است، اما گزارش‌ها و تحلیل‌های منتشر شده پیرامون آن حاکی از آن است که ویندوز موبایل ۷ مایکروسافت، تنها بخشی از ایرادات اساسی سیستم‌ عامل قبلی را برطرف کرده و با این‌که بر قابلیت‌های لمسی افزوده و سازگاری با شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر و دیگر سرویس‌های مایکروسافت نظیر ایکس‌باکس و موتور جستجوی بینگ را ارتقا داده، نسبت به رقبای قدر خود مزیت چشمگیری ندارد و امکان خارق‌العاده‌ای ارائه نمی‌کند.

«موبایلی برای نجات ما از شر موبایل»

مایکروسافت قرار است بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای بازاریابی سیستم عامل و گوشی‌های هوشمند جدید خود هزینه کند. غول نرم‌افزاری جهان در روزهای اخیر کمپینی تبلیغاتی برای سیستم‌عامل جدید خود نیز به راه انداخته که در آن ارائه سیستم عامل جدید خود را «فصل آغاز معجزه» دانسته و موبایل‌های مبتنی بر این سیستم عامل را «موبایلی برای نجات ما از شر موبایل» خوانده است، اما در این ویدئوهای تبلیغاتی به هیچ قابلیتی از ویندوز موبایل ۷ اشاره نشده که در دنیای گوشی‌های هوشمند بی‌نظیر و بی‌‌سابقه باشد.

فقدان امکان کپی/پیست از مهم‌ترین ضعف‌های ویندوز موبایل ۷ است. مایکروسافت اعلام کرده است که خدمات جایگزینی را ارائه خواهد کرد تا نبود این امکان مشکلات خاصی برای کاربران ایجاد نکند. امکان کپی/پیست از اوایل سال ۲۰۱۱ به این سیستم عامل اضافه خواهد شد.

اما سوال بزرگ پیش‌روی مایکروسافت هم‌چنان این است که آیا این کمپانی خواهد توانست بار دیگر به بازیگری اصلی در بازار پررقابت و جهانی گوشی‌های هوشمند بدل شود، یا هرگز نمی‌تواند موقعیت از دست رفته را بازیابد؟ برای پاسخ به این سوال باید منتظر ماند و دید چه اپلیکیشن‌هایی برای این سیستم عامل طراحی خواهد شد. انعطاف‌پذیری سیستم‌های عامل موبایل برای طراحی اپلیکیشن‌های گوناگون از فاکتورهای مهم برای موفقیت یا شکست آنها در این حوزه است. حوزه‌ای که بسیاری از برنامه‌نویسان برجسته، آینده‌اش را از آن «اندروید» می‌دانند.

احسان نوروزی
تحریریه: فرید وحیدی

منبع: دوچه ویله – لینک: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6109692,00.html

نظری بدهید