تکنولوژی

آیا اینترنت در ۸ جون متوقف خواهد شد؟

شرکتها و اشخاص مختلف تقریبن تمامی آدرسهای پرتوکول اینترنت را استفاده کرده اند.

هر کامپیوتر، مودم، سرویس دهنده، تلفن متصل به اینترنت آدرس منحصر بفردی در اینترنت دارد. این آدرس به دیگران اجازه می دهد که دستگاه مورد نظر را پیدا کنند و یا به آن وصل شوند. قالب فعلی این آدرسها که به نام نسخه چهارم پروتوکل اینترنت IPV4 می باشددر سال ۱۹۷۷ و به شکل ۳۲ بیتی طراحی و استاندارد ریزی شد. این استاندارد اجازه ایجاد ۴٫۳ میلیارد آدرس اینترنتی را میداد و عددی برابر به  ۲۳۲ بود. این تعداد آدرس در آن روزها عددی نامحدود و عملی بنظر می رسید.

این روزها آن همه آدرس تقریبا به اتمام رسیده است. در چند سال گذشته شرکتهای اینترنت و وب قالب ریزی نسخۀ دیگری را برای آدرس دهی انترنتی شروع کرده اند. نسخۀ جدید که بنام IPV6 است ۱۲۸ بیت می باشد، یعنی تعداد آدرس ها رقمی برابر به ۲۱۲۸ است. ولی با وجود این همۀ شرکت ها هنوز این پروتوکل جدید را روی دستگاه های خود سوار نکرده اند. این کار بتاریخ ۸ جون تغییر می کند چون گوگل، کامکست (یک شرکت خدمات انترنتی بزرگ در آمریکا) و برخی دیگر شرکت ها برای ۲۴ ساعت از پروتوکل جدید به شکل آزمایشی استفاده خواهند کرد.

به احتمال بسیار زیاد آزمایش موفقانه و بدون مشکل پیش خواهد رفت. تمام کامپیوترها (بجز کامپیوترها و تلفن های بسیار قدیمی) حتی اگر IPV6 را فعال نساخته باشند توانایی کار با استاندارد جدید را دارند. جف هیوستون رییس گروه دانشمندان مرکز اطلاعات شبکۀ آسیا پسفیک می گوید که مودم های دی.اس.ال قدیمی و مودمهای کابلی هم شاید توانایی کار با استاندارد جدید را نداشته باشند. در چنین شرایطی اگر شما قصد اتصال به دستگاهی که از استاندارد جدید استفاده می کند را داشته باشید یا با وقفه مواجه خواهید شد و یا اصلن (اصلا) نمی تواند وصل شوید. به همین خاطر برای چند سال شرکت های مختلف باید از هر دو استاندارد استفاده کنند تا بتوانند به مشتریان خود خدمات مورد نیاز را فراهم آورند و این باعث کند شدن سرعت اتصال و اینترنت می شود. آقای هیوستن میگوید که “بالاخره استاندارد نسخۀ ششم روی کار خواهد آمد و برای استفاده کننده گان بهینه سازی خواهد شد”. چه زمانی آن روز فرا خواهد رسید؟ هیچ کس نمی داند.

 

نویسنده: مارک فیشاتی

منبع: ساینتفیک امریکن، جون ۲۰۱۱

نظری بدهید