بهداشت عمومی خوراک - تغذیه

بعد از نوشیدن یک نوشابه چه اتفاقاتی در بدن‌تان می‌افتد

اگر می‌خواهید بدن سالمی داشته باشید نوشابه نخورید. نوشیدن نوشابه آنقدر مضر است که دانش امروزی نمی‌تواند تمام مضرات آن‌را ذکر کند.

چیزی که برای ما مثل روز روشن می‌باشد این است که نوشیدن کوکاکولا، به عنوان مثال من‌حیث نماینده‌ی یکی از نوشابه ها، فشار زیادی روی تمام عضلات بدن می‌آورد که فهرست آن در زیر ذکر شده است.

Photo by:Coca-Cola Art Gallery

مشکل اساسی شکر است. شکر از دسته افزودنی های خوراکی می‌باشد که بسیاری از شرکت‌ نمی‌خواهند مردم از مضرات واقعی این ماده آگاه شوند. حتی مشاورین تغذیه در آمریکا گاهی اوقات و به دلیل حمایت مالیِ شرکت های دخیل در بازار شکر از انجمن این مشاورین از ذکر مضرات شکر سر باز می زنند. اگر به این ادعا که شرکت‌های دخیل در خرید و فروش شکر و شرکت‌های کوکاکولا و پپسی از انجمن مشاورین تغذیه آمریکا پشتیبانی می‌کنند باور ندارید به این نشانی مراجعه کنید: http://www.eatright.org/corporatesponsors/ نشانی ذکر شده بخشی از تارک (وبسایت) انجمن مشاورین تغذیه امریکا می‌باشد که فهرست شرکت‌های کمک کننده به این انجمن را نشان می‌دهد. کوکاکولا و پپسی در این فهرست وجود دارند.

آیا تا بحال از خود پرسیده اید که چرا تبلیغات کوکاکولا با خنده همراه است؟ به خاطر اینکه شما را سرخوش می‌سازد. تقریبن (تقریباً) صد سال پیش کوکایین را از مجموعۀ افزونه‌های کوکاکولا برداشتند، چرا؟ چون ماده دیگری کارش را می‌کند!

هرگاه کسی نوشابه یی می نوشد، اینها مراحلی هستند که اتفاق می افتد.

در ده دقیقۀ اول:

10 قاشق چای‌خوری شکر داخل بدن شما شده است، (100 درصد (فی صد) مقدار پیشنهادی مورد نیاز مصرف روزانۀ بدن). شیرینی زیاد این مقدار شکر باعث استفراغ تان نمی‌شود و دلیلش هم وجود فسفریک اسید است که مزۀ شکر را کم کرده و به بدنتان اجازه می‌دهد تا این مقدار شکر را در خود نگه دارد.

دقایق بیستم:

شکر(قند) خون تان بالا رفته و این باعث ترشح سیلابی از انسلین داخل رگهایتان می‌گردد. جگر شما در پاسخ به چنین شرایطی هرمقدار شکری که به گیرش بیافتد را به چربی تبدیل می‌کند (در چنین شرایطی مقدار هنگفتی شکر در خون‌تان موجود است).

دقایق چهلم:

جذب کافئین کامل شده است. مردمک‌های چشم‌تان باز می‌شوند. فشار خون‌تان بالا می‌رود و در جواب به چنین شرایطی جگرتان مقدار بیشتری شکر به خونتان می ریزد. گیرنده های ادنوسین adenosine receptors مغز شما مسدود می شوند و این کار از خواب آلوده شدن شما جلوگیری می‌کند.

دقایق چهل و پنجم:

بدن شما تولید دوپامین dopamine را بالا می برد و این کار مراکز خوشی و لذت مغز را تحریک می‌کند. بین خودمان باشد، هرویین نیز همین کار را انجام می‌دهد.

دقایق شصت به بالا:

اسید فسفریک در روده کوچک تان به کلسیم، مگنیزیم و روی چسبیده و سوخت و ساز بدن شما را بالا می‌برد. وجود مقدارِ زیادِ شکر و سایر مواد شیرین کنندۀ مصنوعی شرایط را خراب تر کرده و باعث دفع مقدار زیادی کلسیم توسط ادرار می‌شود.

Photo by:Lost in Japan, by Miguel Michán

دقایق شصت به بالا:

خاصیت مدر کافئین تاثیرش را شروع کرده و شما را مجبور به دفع ادرار می کند. حالا دیگر باید مطمین باشید که کلسیم، روی و منگنزیمی که قرار بود به استخوانهای شما

روانه شود، سدیم، برخی الکترولایت ها و آب از بدنتان دفع خواهد شد.

دقایق شصت به بالا:

در حین اینکه غوغای موجود در بدن‌تان فروکش می کند، شما دچار افت شکر (قند) می شوید. شاید حالت تنبلی و یا حالت تند خویی به شما دست دهد.  آبی را هم که از طریق نوشابه داخل بدن کرده بودید دفع کرده اید. البته آب را به تنهایی دفع نکرده اید بلکه همراهِ آن تمام مواد با ارزشی را که بدنتان می توانست برای  شاداب (hydrate) کردن جسم شما و یا ساختن استخوان‌ها و دندان‌های محکم بکار ببرد را نیز آن‌طرف انداخته اید.

بعد از چند ساعت دچار کاهش کافئین در بدن خود خواهید شد (اگر سیگاری (سیگرتی) باشید شاید دو ساعت بیشتر طول نکشد). نوشابه دشمن ما نیست بلکه ترکیب مقدار زیاد شکر، فسفریک اسید و کافئین (موادی که در اکثر نوشابه های موجود می‌باشد) دشمن ما است. به جای نوشابه، آب یا آب‌میوه بخورید. آب‌میوه یی که شکر به آن اضافه نشده باشد!

 

پیوندها: http://blisstree.com/feel/what-happens-to-your-body-if-you-drink-a-coke-right-now/?utm_source=blisstree&utm_medium=web&utm_campaign=b5hubs_migration

What Happens To Your Body Within An Hour Of Drinking A Coke

نظری بدهید