تکنولوژی ستاره شناسی فیزیک

پیچاندن امواج رادیویی می‌تواند پهنای باند خطوط بی‌سیم (دستی-همراه) را صد برابر کند

هر چه مردم بیشتر از دستگاه‌های دستی خود برای دیدن ویدیو استفاده می‌کنند پهنای باند ارزش بیشتری پیدا می‌کند. به عنوان نمونه، بیروبار (ترافیک) داده های (اطلاعات) شرکت AT&T در چهار سال گذشته 8000 برابر شده است. برای جلوگیری از آنچه کمسیون فدرال ارتباطات امریکا آنرا “جلوگیری از بحران طیف” ارتباطی می‌خواند شرکت‌های مختلف از دولت امریکا درخواست نموده اند تا فضای بیشتری را در فرنکانس 300-3000 مگاهرتز به آنها اختصاص دهد. این طول موج بهترین طول موج برای ارتباطات راه دور می‌باشد. ولی آقای فبریزیو تمبورینی می‌گوید که راهکاری برای استفادۀ بهینه از آنچه فعلن (فعلاً) در دسترس می‌باشد، وجود دارد. وی در یک پژوهش تازه نشان داده است که راهی برای اینکه صد برابر پهنای باند فعلی را در فرکانسهای موجود جای داد وجود دارد.

Photo: heydabop

نظر تازه اینست که امواج رادیویی را مثل چوب پنبه باز کن (به شکل فنر) به هم پیچاند و فرکانسهای فرعی‌تری با استفاده از مقدار پیچش آنها ساخت. هر کدام از این چنلها میتواند داده ها را جداگانه انتقال دهد. تمبورینی می‌گوید “شما می‌توانید همانند قبل به هر طول موجی دستگاه تان را تنظیم کنید تنها تفاوت این است که یک اثر انگشت دیگر هم وجود خواهد داشت و آن هم پیچش فرکانس است.” او و همکارِ سوئدی‌اش بو تایده وقتی که امواجی که در دام سیاه چال ها افتاده اند را مطالعه می کرده اند متوجه این موضوع شدند. در ماه جون (ژون) گذشته دانشمندان یک دیش آزمایشی را در ونیس نصب کردند و توسط آن ویدیو هایی را با فرکانس معمولی و پیچش داده شده به مقصد آبگیر سینت مارک نشر دادند (یادداشت، اینگونه پیچش تفاوت اساسی با دوقطبی کردن دوار نور دارد).

قدم بعدی طراحی تلفن های هوشمند ارزانی قیمتی است که قادر به ارسال و دریافت چنین سیگنالهایی باشند. اگر اشتهای شرکتهای تلفن های دستی بیانگر نیاز آنهاست، پس اینرا بدانید که دیری نخواهد شد که دستگاه‌های دستیِ جدید شما با این فن‌آوری تازه خواهند آمد.

 

نویسنده: ادوین کارتلیج
برگردان: نعیم عزیزیان

 پیوند: http://discovermagazine.com/2011/oct/13-twisting-radio-waves-100x-more-wireless-bandwidth

نظری بدهید