پرسش و پاسخ زیست شناسی

آیا حیوانات خواب می‌بینند؟

بله. کسان زیادی سگ یا گربه خود را دیده اند که در هنگام خواب پاهای خود را در هوا به حرکت در می‌آورند، این حرکات شبیه به این است که حیوان با استخوانی بازی می‌کند و یا دنبال موشی است. استنلی کورن، استاد روانشناسی دانشگاه برتیش کلمبیا و نویسنده کتاب هوش سگ ها The Intelligence of Dogs، بیان می‌دارد که  حیوانات خانواده سگها همانند انسانها همان مراحل خواب را طی می‌کنند البته سریع‌تر.

بعد از حدود بیست دقیقه سگ وارد خواب رم REM (حرکت تند چشم) می‌شود، این همان مرحله‌یی است که خواب های واضح را در آن می‌بینیم. کورن می‌گوید که سگ‌های بزرگ تر خواب‌های طولانی‌تری می‌بینند. سگ‌های کوچک‌تر تند تر و متواترتر خواب می‌بینند. کورن دلیل این موضوع را هنوز نمی‌داند. نه تنها او، هیچ کس دیگری هم تا بحال نمی‌داند چرا. حشرات و ماهی‌ها خواب رِم ندارند ولی برخی از پرندگان به این مرحله از خواب می‌رسند. اکثر پستانداران نیز خواب رم را تجربه می‌کنند. خزنده‌گان نیز احتمال دارد که خواب رم را تجربه کنند و برخی از دانشمندان استدلال می‌کنند که رویا دیدن ما در خواب شاید ارثی باشد که از خزنده‌گان به ما رسیده است.

دلیل خواب دیدن همچنان یک سوال باقی مانده است ولی آنچه می‌دانیم اینست که نوزادانِ همه حیوانات بیشتر از دیگر رده های سنی خواب می‌بینند. این شاید بخاطر این باشد که تحریک مراکز حسی باعث ایجاد اتصالات بیشتر عصبی می‌شود. بهترین نظریه عملی برای بزرگسالان اینست که خواب باعث تحریک قسمت‌هایی از مغز می‌شود که به حافظه ارتباط دارند. پرنده سهره تصنیف خواندن های خود را در خواب خود می‌بیند و موش‌های آزمایشگاهی مسیر مارپیچی را که طی کرده اند در خواب می‌بینند.

 

پیوند: http://www.popsci.com/science/article/2012-01/do-animals-dream

 

نظری بدهید