تکنولوژی

فرار  دوباره‌ی روباتی که «یاد می گیرد و به خاطر می سپارد» شاید باعث شود سازنده‌گانش آنرا از بین ببرند

پروموبات IR77 روباتی مجهز به هوش مصنوعی است که توانایی یادگیری از تجربیات و اتفاقات پیرامونش، شناسایی و به خاطر سپردن اشخاصی که با آنها ملاقات می کند را دارد.

ir77-oromobot-policeاین ربات با بهره گیری از قابلیت تفکر خود دوبار پیاپی موفق به فرار از آزمایشگاه مرکزی که در آن تولید شده است، گردید و این موضوع عاملی شد تا مهندسان تصمیم به از کار انداختن آن گیرند.

اگرچه این روبات مجهز به هوش مصنوعی است و قابلیت یادگیری از تجربیات و اتفاقات پیرامون خود را دارد اما برنامه‎‌نویسانِ آن توقع نداشتند که این روبات آرزوی آزادی نیز پیدا کند. چیزی که آنها را متعجب کرده این است که با وجود آنکه این روبات را مجددا و از ابتدا برنامه نویسی کرده‌اند، IR77 برای دومین بار قصد فرار از آزمایشگاه را داشته‌است و به همین دلیل برنامه نویسان شاید تصمیم بگیرند آنرا قطعه قطعه کنند.

این تیم برنامه نویس اظهار داشته اند که دیگر روبات هایی که همانند IR77 برنامه نویسی شده اند به درستی کار می کنند و تمایلی هم به فرار کردن ندارند!

هفته پیش خبر فرار IR77 خبرساز شد. این ربات بعد از ۴۵ دقیقه باتری‌اش در وسط یکی از خیابان‌های ایالت مرکزی پرم در روسیه به اتمام رسید و باعث ایجاد ترافیک سنگینی در این خیابان شد.

promobot-in-labکارشناسان می گویند این روبات به هدف آموزش عبور از موانع برنامه نویسی شده بود و هیچ برنامه‌ای مبنی بر پیدا کردن مسیرهای خروج از آزمایشگاه به او داده نشده بود. اولین باری که IR77 فرار کرد، ابتدا در داخل حیاط آزمایشگاه در حال حرکت بود که به دلیل باز بودن یکی از دربهای آزمایشگاه وارد خیابان می شود و در نهایت نیز به دلیل تمام شدن باتری‌اش باعث ایجاد هرج و مرج بسیاری در شهر می شود.

اولِگ کیواکورتسو از بناینگذاران این آزمایشگاه تحقیقاتی می گوید: «ما در حال تحقیق و آزمایش بر روی نسل سوم روبات‌های هوشمند هستیم که در پاییز از آن‌ها رونمایی می‌شود به همین خاطر به این روبات‌ها هوش مصنوعی یا AI داده‌ایم.»

وی در ادامه افزود: « ما دوبار سیستم هوش مصنوعی IR77 را تغییر دادیم اما تاثیری نداشت و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا آن را از بین ببریم.»

پروموبات (promobot) که مخفف promotional robot به معنی روباتی‌های تبلیغاتی است، سری منحصر به فردی از روبات‌ها هستند که توسط دانشمندان روسی جهت ارتباط با مشتری طراحی شده‌اند. این روبات‌ها برای تعامل با انسانها طراحی شده‌اند و قابلیت پاسخ به سوالات و به خاطر سپردن اشخاصی که با آنها ملاقات می کنند را دارند.

این نخستین باری نیست که یک روبات از فکر خودش برای رهایی و فرار استفاده می‌کند.

در اتریش یک روبات خدمتکار با روشن‌کردن خود و رفتن بالای اجاق آشپزخانه خودکشی کرد. این روبات که Roomba 760 نام داشت ظاهرا در برابر انجام کاری که به او سپرده شده، طغیان کرده و تصمیم می‌گیرد که به زندگی مشقت بار خود پایان دهد.

آتش نشانی منطقه هنترستودر شهر کیرچدورف در اتریش تکه های سوخته Roomba 760 را روی اجاق  خانه‌ای که در آن کار می‌کرد پیدا می‌کند. مامور آتش نشانی گزارش داده‌است: «صاحب خانه این روبات کوچک را بر روی حالت کار قرار داده بود تا دانه های گندم ریخته شده را جمع آوری کند و پس از آن این مرد  ۴۴ ساله به همراه همسر و فرزندش از خانه بیرون می روند، Roomba بعد از اینکه کارش به اتمام می رسد در گوشه ای از آشپزخانه خاموش می شود اما گویا بعد از مدتی مجددا خود را فعال کرده و بر روی حالت کار قرار می دهد و در نهایت با کنار زدن دیگی که مانع راهش بوده باعث نابودی خودش می‌شود.

The creators of IR77 may have to scrape the robot after it attempts to escape the lab for a second time.

منبع: میرور دات یو.کی

نظری بدهید