تکنولوژی

اولین موترِ/ماشینِ خودرانِ اوبر را ببینید

اوبر بالاخره نخستین عکس رسمی از تاکسی بدون راننده خود را نشر کرد. این ماشین که در خیابان‌های پیتسبرگ در حال آزمایش است، تقریبا یک سال پس از روزی که خبرنگارهای این شهر یک نمونه‌ی ابتدایی‌تر را مشاهده کردند نشر شده است. اوبر در وبلاگ‌اش گفته‌است، این ماشین، که یک فورد فویوژن هایبرید است، همزمان با آزمایش قابلیت های خودرانی‌اش در حال جمع‌آوری داده‌های نقشه‌برداری می‌باشد و مجهز به “رادارها، اسکنرهای لیزری، و دوربین‌هایی با کیفیت بالا” است تا از جزییات محیط نقشه‌برداری کند. همزمان با جمع‌آوری اطلاعات‌ها، یک راننده‌ی آموزش‌دیده نیز همیشه پشت فرمان است.

این شرکت می‌گوید “هرچند اوبر هنوز در نخستین روزهای تلاش‌های تاکسی خودران است، هر روز آزمایش  به بهینه ساختن خاتمه پیدا می‌کند. درحال‌حاضر تمرکز ما رویِ درست بودنَ این فناوری و اطمینان از ایمنی تمام افراد حاضر در جاده است- عابران پیاده، دوچرخه‌سوارها و راننده‌گان دیگر.”

uberاوبر هنوز در نخستین روزهای تلاش‌های تاکسی خودران است.

هم‌چنین اوبر خبرنگار تریبون نقد و بررسی پیتسبورگ را سوار این ماشین کرده‌است. این نخستین بار است که یکی از اعضای رسانه‌ها اجازه دارد این ماشین را در حال اجرا از نزدیک ببیند. این خبرنگار، که آرن آوپرلی نام دارد، درباره‌ی این تجربه می‌گوید:

این ماشین خودش در خیابان بریج سی‌ویکم و در امتداد خیابان ریور در منطقه‌ی نورث ساید راننده‌گی کرد و بعد در هاینز لافت پیچید. خودرو خودش سرعت می‌گیرد، ترمز می‌کند، تغییر جهت می‌دهد، و عملکردهای ابتدایی دیگر را انجام می‌دهد. اگر سنسور‌های این ماشین تشخیص دهد ماشین دیگری دارد به مسیر آن منحرف می‌شود، یا با چیزی مواجه شود که آن را شناسایی نمی‌کند یا نمی‌داند چگونه به آن واکنش نشان دهد، با صدای بیب بلند از حالت خودران خارج می‌شود.

راننده می‌تواند هر زمان کنترل ماشین را به‌دست بگیرد. سنسورها ماشین‌های پارک‌شده‌یی را که وارد ترافیک می‌شوند، کسانی را که از ناحیه‌های ممنوعه عبور می‌کنند، دوچرخه‌سوارها، و یک غاز را که از عرض خیابان ریور عبور می‌کرد را تشخیص داد.

با وجود این‌که در طول سال گذشته شواهد زیادی حاکی از این واقعیت بوده‌است، این نخستین تایید رسمی است که اوبر در حال آزمایش فناوری ماشین خودرانش در پیتسبورگ است. پیتسبورگ جایی است که این غول حمل‌ونقل درون‌شهری مرکز پیشرفت فناوری‌اش را مستقر کرده‌است. تیمی از متخصصان روباتیک که اوبر از جاهایی مثل گوگل و دانشگاه کارنگی ملون جمع کرده‌است، در این مرکز در حال کار رویِ فناوریِ رانندگیِ خودکار هستند.

محلی چالش برانگیز برای آزمایش فناوری خودران

هم‌چنین محیط متنوع پیتسبورگ محل خوبی برای آزمایش است، چون موانع زیادی را در مسیر جهت‌یابی ماشین‌ روبات‌ها قرار می‌دهد. جان برز، رییس کنترل حمل‌ونقل خودکار، به تریبون نقد و بررسی پیتسبرگ‌ گفت: “خیابان‌های باریک و پرشیب این شهر، پارک‌کردن‌های ناگهانی، آب‌وهوای بارانی و برفی، و زیرساخت‌های قدیمی باعث شده‌است پیتسبورگ محلی چالش‌برانگیز برای آزمایشِ فناوریِ خودران باشد.

هرچند گوگل شرکتی است که بیش‌ترین شفافیت را درباره‌ی آزمایش ماشین‌های بدون راننده‌اش دارد، اما اوبر شرکتی است که بیشترین متخصصین این عرصه با دقت به آن چشم دوخته‌اند. گمان‌ها حاکی از این است که ماشین‌های خودران، وقتی کاملا آماده شدند، ابتدا به عنوان وسایل نقلیه‌ی کرایی استفاده خواهدشد. و اوبر با نقش بزرگش در بازار وسایل نقلیه‌ی کرایی، بهترین موقعیت را برای سود بردن از این توسعه دارد.

پیوند: http://www.theverge.com/2016/5/19/11711890/uber-first-image-self-driving-car-pittsburgh-ford-fusion

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مینا بنادکوکی (با ویرایش و اصلاح دانشمند)

نظری بدهید