تغییرات اقلیمی زمین زیست شناسی

اولین گونه‌ی پستانداران به دلیل تغییر اقلیم منقرض شد

این گونه‌ موش کیله/موزخوار Melomy مربوط به گونه ایست که دانشمندان معتقدند در دیواره‌ی بزرگ مرجانی منقرض شده‌اند.

دانشمندان این هفته گزارش دادند که جونده‌ی کوچک که فقط در یک جزیره‌ی نزدیک استرالیا زندگی می کرد امکان دارد اولین پستاندارِ تلفاتِ تغییرِ اقلیم در دنیا باشد.

دانشمندان می گویند به نظر می رسد جونده‌ی Bramble Cay melomys (Melomys rubicola) مربوط جزیره‌ی برامبل از زادگاهش در شرق تنگه‌ی تورس ناپدید شده باشد. این جانور آخرین بار توسط ماهیگیری در سال ۲۰۰۹ رویت شده بود. اما به دلیلِ تلاشهای ناموفق در اواخر ۲۰۱۴ برای به دام انداختن این حیوان، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که احتمال دارد این حیوان منقرض شده باشد.

این جونده که به موش دم موزاییکی نیز شهرت دارد به نام محل زندگیش، جزیره‌ی برامبل، که ۳ متر بالای سطح دریاست شناخته شده است.

این موش اولین بار توسط اروپاییان در این جزیره در ۱۸۴۵ دیده شد و در سال ۱۹۷۸ چند صد موش در آنجا وجود داشت. اما از سال ۱۹۹۸ بخشی از جزیره که بالای سطح دریا قرار داشت از ۴ هکتار به ۲٫۵ هکتار تقلیل پیدا کرد. این رخداد به معنای تقلیل یافتن پوشش گیاهی جزیره و از بین رفتن ۹۷ درصد از زیستگاه این موش بود.

این گروه دانشمندان که مدیر آن، ایان گینتر از بخش میراث و حفاظت محیط زیست کویینزلند می‌باشد اظهار می‌کنند «عامل اصلی نابودی این جمعیت به احتمال زیاد طغیان متعدد اقیانوس در دهه‌ی اخیردر سطح پایینتر ساحل مرجانیست که موجب از بین رفتن زیستگاه و همین‌طور تلف شدن موشها شده است. در جزیره‌های کم ارتفاعی چون جزیره‌ی مرجانی برامبل اثرات مخرب بالا آمدن سطح آب  به دلیل رخدادهای جوی با عامل دیگری که افزایش سطح دریا به خاطر تغییرات اقلیم دست‌ساز بشر است یکجا شده و سرعت تخریب بالا می‌رود.»

سطح دریا در سراسر جهان بین سالهای ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۰  حدود ۲۰ سانتی‌متر افزایش داشته که در ۶۰۰۰ سال اخیر بی‌سابقه است. سطح دریا اطراف تنگه‌ی تورس بین سالهای ۱۹۹۳ و ۲۰۱۴ دو برابر میزان جهانی بالا آمده است.

نویسندگان این گزارش اخطار می دهند این پستاندارِ کوچک اولین گونه از میان چندین گونه پستاندارانی است که به خاطر گرمایش اقلیم دچارِ خطر قابل ملاحظه‌یی اند.

لی حنا دانشمندِ ارشد زیست شناسی تغییر اقلیم از سازمان بین المللی محافظت می گوید «می دانستیم که یک حیوان اولین خواهد بود، با اینحال خبر حیرت‌آوری است.»

melomys_australiaحنا مقاله‌یی مبنی بر اینکه یک گونه از پنج گونه در خطر نابودی ناشی از تغییر اقلیم قرار دارد منتشر نموده است. وی یادآور می شود، گونه‌هایی که در کوه‌ها و جزیره‌های کوچک زندگی می‌کنند در معرض تهدید بیشتری قرار دارند، زیرا زمانی‌که تغییری روی دهد، مکان کمتری برای فرار در اختیار خواهند داشت.

حنا می‌افزاید «به طور حتم برخی گونه‌ها از تغییر اقلیم سود خواهند برد اما بیشتر گونه‌ها شاهد بهره‌ی چندانی نبرند.»

او می‌گوید، هنوز مردم می توانند از بدترین تاثیرات جلوگیری کنند. برای نمونه با ایجاد مناطق محافظت شده که می‌تواند در مقابل تغییرات اقلیمی مقاومت کند، یا جابجا نمودن حیوانات بر حسب نیاز، و با کم کردن تولید گازهای کربنی.

او می‌گوید “این حیوان می‌توانست نجات داده شود.”

پیوند: http://news.nationalgeographic.com/2016/06/first-mammal-extinct-climate-change-bramble-cay-melomys/

برگردان: دانشمند.

نظری بدهید