تکنولوژی فیزیک

این بلندگوهای شفاف می‌توانند به طور مستقیم با شما صحبت کنند

بیایید پرتو صوتی جادویی را بشنویم. بلندگوهای جدید شفاف شیشه‌یی با صدای جهت‌دار وعده می دهند که بطور مستقیم با شما صحبت کنند. بله، با شما و نه با دیگر مسافران اتومبیل که می خواهند بخوابند.

turtle-beach-wireless-soundبلندگوی جهت‌دارشیشه‌یی هایپرساند ساخته‌ی تُرتل بیچ پرتوی باریکی از صوت در هوا تولید می کنند که فقط شنونده را هدف می گیرد. آنطور که شرکت سازنده در اینترنت توضیح داده است این عملکرد مانند روشن شدن مکانی خاص توسط چراغ‌قوه است.

جزییات چگونگی کارکرد این بلندگو فاش نشده است اما به گفته‌ی شرکت سازنده، تجهیزات الکترونیکی و چندین لایه فیلم شفافِ نصب شده روی شیشه، چنین افکتی را تولید می کنند.

هرچند بلندگوی شیشه ای هایپر ساند تنها بلندگوی شفاف نیست- شرکت سوئدی پیپِل پیپِل نیز چنین طرحی دارد– و به نظر می‌رسد اینها اولین بلندگوی شیشه‌یی صوتی جهت‌دار باشند. این بلندگو برای اولین بار در نمایشگاه سرگرمی های الکترونیکی ۲۰۱۶ از ۱۴ تا ۱۶ جون در لوس آنجلس در معرض دید عموم قرار گرفت.

بجز وسیله سرگرمی، به نظر من کاربردهای احتمالی کارآمد دیگری هم برای این بلندگوها وجود دارد. یورگِن استارک مدیر ترتِل بیچ اخیرا اظهار کرده، از این فن آوری در داشبورد شیشه ای خودروها می تواند استفاده شود تا مستقیما به راننده اخطار داده شود.

این شرکت همچنین در نظر دارد این فن‌آوری صوتی را لایسنس کند.

در این ویدیو می توان افکت صوت جهتدار را با چرخش بلندگوها دید.

پیوند: http://www.livescience.com/55041-transparent-glass-speakers-create-beams-of-sound.html

نظری بدهید