بهداشت عمومی

سه تلک/تله‌ی حشره‌ی کارآمد که خودتان می‌توانید بسازید

از خود دربرابر حشره، پشه و مگسِ میوه محافظت نمایید

مهمانان ناخوانده در مهمانی‌های فضای باز تابستانی آزاردهنده می‌باشند. پس با این تله‌ها که می توانید خودتان درست کنید از شرشان خلاص شوید. به یاد داشته باشید همه تله‌هایی که در اینترنت پیدا می‌کنید موثر واقع نمی‌شوند.

دافع حشرات صوتی کارآمد نیست. روکسانا کانلی حشره‌شناس دانشگاه فلوریدا می گوید «مدرک علمی‌یی وجود ندارد که فرکانسهای بالا قادر به دور کردن حشرات باشند.» تله‌هایی که ادعا می‌کنند با خمیرمایه حشرات را جذب می کنند نیز قابل اعتماد نمی‌باشند.

کانلی و تای آشکرافت، دافع حشرات از شرکت راه‌حلهای جامع برای حیوانات در شمال کالیفرنیا، سه تلک پیشنهاد می‌کنند که موثر هستند.

۱- حشرات بدبو

Traps2_StinkBugs

این حشرات با بوی گشنیز مانندشان که برای دفاع دربرابر مهاجم از خود ساطع می کنند می توانند محل را غیر قابل سکونت نمایند. آشکرافت راه حلی دارد. ۵ سانتی متر بالای بطری ۲ لیتری را ببرید. سپس دهانه‌ی بطری را داخل بطری فرو نمایید و آنرا بچسبانید. لامپی که با باطری کار کند داخل بطری قرار دهید. نور لامپ حشرات را به خود جذب می کند و تا زمانی که آنها را دور بریزید در بطری نگه می دارد. این تله را زیرشیروانی، زیرزمین یا در دیگر مکانهای تاریک قرار دهید.

۲- پشه

mosquito-trap

برای به دام انداختن حشرات مختلف، تله‌های گوناگون لازم است. این تله با نگه داشتن آب، پشه‌های ببررنگ آسیایی Aedes albopictus و پشه‌ی تب زرد Aedes aegypti را به خود جذب می کند که از انواع رایج هستند. ابتدا دهانه‌ی بطری ۲ لیتری را ببرید و با اسپری خارج آنرا سیاه رنگ کنید. سپس دو سوراخ ۱۰ میلیمتری در لبه‌ی آن ایجاد کنید. روی آنرا با توری بپوشانید. دور لبه پارچه خیس بگذارید و روزی یکبار آنرا خیس کنید و داخل تله آب بریزید. تخمهایی که روی پارچه گذاشته می شوند داخل توری می افتند و بزرگتر از آن می شوند که بتوانند فرار کنند.

۳- حشره‌های میوه.

fruitfly-trap

کاسه‌ی یک لیتری را با آب و مایع ظرفشویی پر کنید. سپس درون کاسه‌یی کوچکتر یک چهارم پیمانه سرکه انگور قرمز بریزید و داخل کاسه‌ی بزرگتر قرار دهید. سرکه حشرات را جذب می کند و آنها در محلول کفی به دام می افتند. این تله را چند روز پیش از مهمانی درست کنید و دو بار در روز محلول آب و مایع ظرفشویی را عوض کنید. ظرف سه روز اثری از حشرات باقی نمی ماند.

منبع: پاپ.سای

نظری بدهید