تکنولوژی

ربات سمندر همانند دوزیستان قابلیت راه رفتن و شنا کردن  دارد

دانشمندان موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس لوزان (EPFL)، با بررسی حرکات یک سمندر واقعی ربات جدیدی به نام «Pleurobot» را طراحی کرده اند. ربات «Pleurobot» با تقلید از حرکات دوزیستان و با الگوبرداری از ستون فقرات سمندر می تواند بر روی زمین بخزد و حتی در دریا شنا کند.

مدیر پروژه این مجموعه در یکی از فایل های ویدئویی منتشر شده توسط موسسه EPFL می گوید:« تمامی حرکات حیوانات نتیجه تعامل بسیار جالب بین بدن و ستون فقرات آنان با محیط بیرون می باشد. هدف ما از طراحی این ربات رسیدن به ساختار فیزیکی این تعامل می باشد.».  شایان ذکر است که دانشمندان برای طراحی این ربات، زمان بسیار زیادی را صرف مشاهده ویدئوهای X-ray مربوط به گونه ای خاص از خانواده سمندرها به نام سمندر آجدار( معروف به سمندر آبی جزیره ایبری) کردند تا بتوانند به درستی عملکرد روبات «Pleurobot» را طراحی کنند.

bones_of_salaدر طراحی استخوان ها و زوایای اندام این ربات از نمونه واقعی الگوبرداری شده است. در ربات سمندر، این الگوبرداری از سرعت بخشیدن به حرکات ساده نظیر شنا کردن و خزیدن برداشت شده است. به عنوان مثال می توانید این الگوبرداری را  با حرکات از یورتمه رفتن تا چهار نعل رفتن اسب مقایسه کنید.

به دلیل ایجاد آزادی حرکت در این ربات ها، ستون فقرات آنها از ۱۱ مهره تشکیل شده است که نسبت به تعداد واقعی آن در حیوان (۴۰ مهره)، بسیار کمتر می باشد( ۲۹ مهره حذف شده است). یازده مهره تعبیه شده در ستون فقرات این ربات ها، به روان کردن حرکت آنها کمک بسزایی می کند و باعث می شود تا حرکات آن به سمندر واقعی نزدیکتر شود.

 درک صحیح تعامل بین حرکات، نخاع و مغز حیوانات می تواند در زمینه های بسیار زیادی مفید واقع شود. یکی از محققان موسسه EPFL در این زمینه می گوید: « رسیدن به درک صحیح از این تعامل می تواند در شاخه های بسیاری به ویژه در علم عصب شناسی کمک کند.» وی در ادامه می گوید:« آشنایی با نحوه حرکات بدن انسان بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل هم باید کاملا با ساختار نخاعی بدن آشنا باشیم.» .

این تیم از دانشمندان امیدوار هستند که با انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه، موفق به طراحی روبات های جراح مغز(biorobots) پیشرفته تری گردند.

منبع: تک کرانچ

نظری بدهید