تغییرات اقلیمی تکنولوژی فیزیک کیمیا

دانشمندان به طور تصادفی روش کارآمد تبدیل دی اکسید کربن به اتانول را کشف کردند

این روند ارزان و کارآمد است و می تواند به زودی جهت زدودن قابل ملاحظه ای دی اکسید کربن از جو مورد استفاده قرار گیرد

دانشمندان آزمایشگاه اوک ریج تنیسی واکنش کیمیایی/شیمیایی کشف کردند که دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل می کند و می‌تواند فن‌آوری جدیدی جهت کمک به جلوگیری از تغییر اقلیم باشد. نتایج این اکتشاف در مجله ChemistrySelect به انتشار رسیده است.

این محققان در تلاش برای پیدا کردن واکنشهای شیمیایی بودند که کاربن دای اکساید (دی اکسید کربن) CO2 را به سوختی مناسب تبدیل کند که پی بردند این اتفاق در اولین مرحلۀ واکنشها خود به خود اتفاق افتاد. این واکنش دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل کرد که به نوبۀ خود می تواند جهت نیروبخشیدن به وسایل نقلیه و مولدهای برق مورد استفاده قرار گیرد.

در این فن آوری ذرات نانو با ترکیب جدیدی از مس و کربن روی سطحی از سلیکون قرار گرفتند. واکنشها بواسطۀ فن آوری نانو دقیق و با کمترین آلاینده صورت می گیرند.

آدام روندینون می گوید «با استفاده از مواد رایج اما ترکیب فن آوری نانو توانستیم واکنشهای نامطلوب را محدود کنیم و به واکنش دلخواه دست یابیم.»

factory-smokeاین فرایند بر دیگر روشهای تبدیل دی اکسید کربن به سوخت برتری دارد. در این واکنش مواد رایجی چون مس و کربن مورد استفاده قرار می گیرند و دی اکسید کربن به اتانول تبدیل می شود که در حال حاضر به طور گسترده به عنوان سوخت مصرف می شود.

مهمترین برتری این واکنش آن است که در دمای اتاق صورت می گیرد و با هزینۀ پایین انرژی به آسانی آغاز می شود و پایان می یابد. به این معنا که روند تبدیل می تواند به عنوان ذخیره موقت انرژی در زمان کاهش تولید انرژی تجدیدپذیر مورد استفاده قرار گیرد و نوسانات شبکۀ انرژی تجدیدپذیر را برطرف سازد.

روندینون می گوید «چنین روندی اجازه میدهد از االکتریسیتۀ مازاد جهت تولید و ذخیره اتانول استفاده نمود. بدین ترتیب شبکه ای که توسط منابع تجدیدپذیر متناوب تامین می شود امکان متعادل شدن خواهد داشت.»

محققان در نظر دارند تحقیقات بیشتری انجام دهند تا این روند را کارآمدتر نمایند. در صورتیکه موفق شوند در آیندۀ نزدیک شاهد محدود شدن  کربن در مقیاس گسترده با استفاده از این روش خواهیم بود.

 

منبع: http://www.popularmechanics.com/science/green-tech/a23417/convert-co2-into-ethanol/

نظری بدهید