زیست شناسی

زرافه ها، لاشه ی گوزن های یالدار را به اطراف پرتاب می کنند!

این رفتار عجیب که در کنیا (kenya) دیده شده است، به احتمال زیاد بی دلیل نیست.

در محدوده ی حفاظتی ماسای مارا (Masai Mara) واقع در کنیا، زرافه ی نر، یک گوزن یالدار مرده را به هوا پرتاپ کرد.

معمولا از این حیوانات غول پیکر اینگونه انتظار می رود که همواره در حال جویدن برگ درختان باشند، اما این زرافه ها یک تصویر ذهنی جدیدی را از خود ایجاد کردند.

چند سال پیش، کورین کندل (Corinne Kendall) از یک رویداد تکان دهنده که توسط یک زرافه و گوزن یالدار در منطقه ی حفاظتی ماسای مارا (Masai Mara) کنیا (Kenya) رخ داد، عکس برداری کرد و سریعا آن را برای نشنال جئوگرافیک (National Geographic) فرستاد.

کندل (Kendall)، شخصی است که برای انجمن نشنال جئوگرافیک (National Geographic) کار می کند ، در این خصوص اظهار داشت: «من دو زرافه ی بزرگسال را دیدم که در کنار لاشه زانو زده بودند و آن را لیس می زدند و آن لاشه را از زمین بلند می کردند و دوباره به زمین می انداختند»

زرافه

زرافه

چرا زرافه ها استخوان می خوردند

این زرافه ها در حال خوردن استخوان های جمجمه ی بوفالو بودند که به نظر بسیار غیرعادی است. به طور معمول گیاه خوارانی مانند زرافه، از استخوان تغذیه می کنند تا کلسیم و فسفر مورد نیاز خود را دریافت کنند. آنها همچنین شاخ، نوک و عاج حیوانات را می خوردند. استخوانها به ندرت توسط زرافه ها خورده می شوند. زرافه ها از بزاق دهان و دندان های خود برای جداسازی مواد مغذی از استخوان استفاده می کنند. از این اتفاق نادر در Sabi Sand Wildtuin واقع در پارک ملی Kruger در آفریقای جنوبی عکس برداری شده است.

ممکن است که خوردن لاشه ی یک گوزن یالدار به وسیله ی یک زرافه عجیب به نظر برسد، اما به تازگی زرافه ی دیگری نیز در حال خوردن استخوان های بوفالو دیده شده است.

دانشمندان معتقدند که هر دو نمونه از پوکی استخوان رنج می بردند و به احتمال زیاد پستانداران گیاه خوار که دارای اسکلت قدرتمندی هستند، با خوردن استخوان می توانند فسفر و کلسیم جذب کنند. برای مثال فسفر در گیاهان یافت نمی شود اما برای ادامه ی زندگی ضروری است.

زرافه که بلند ترین حیوان جهان است ممکن است به پوکی استخوان مبتلا شود زیرا بدنش عمدتا از استخوان تشکیل شده است.

«شکار لحظه ها»

بنا به گفته ی جان دوهرتی (John Doherty)، کارشناس زرافه از دانشگاه کویین (Queen)، زرافه ها به احتمال زیاد  قدرت خرد کردن استخوان ها را ندارد اما می توانند آنها را بجوند. اکثر گیاه خواران، فک قدرتمندی برای خرد کردن و شکستن استخوان ها ندارند. (عکس های تایاب حیوانات آدمخوار را ببینید).

«زرافه ها نه به طور معمول ولی عمدتا به این رفتار دچار می شوند. من تقریبا ۶ ماه از دوازده ماه سال، این حیوانات را در حال انجام این کار دیده ام».

زرافه ها استخوان ها را لیس می زنند و آنها را می جوند تا مواد مغذی را دریافت کنند.

بنابراین چرا این زرافه ی نر در حال پرتاب کردن لاشه گوزن است؟!

دوهرتی (Doherty) بیان می کند که «زرافه ها به نوعی مجذوب اجساد می شوند» (باید برای جلوگیری از انقراض زرافه ها تلاش کرد)

وی خاطرنشان شد که به مراتب اتفاق افتاده که زرافه ها را در حال لیس زدن و گاز زدن استخوان لاشه ها، دیده است.

در مورد لاشه گوزن نیز باید گفت که زرافه با این حرکت در واقع در حال تلاش برای جدا کردن تاروپود این جسد بوده تا بتواند استخوان های آن را بجود.

«همانطور که پیش از این بیان کردم، این عکس، شکار این لحظه ی نادر بوده است»

منبع : Giraffe Tosses Dead Wildebeest Around in Bizarre Pictures

نظری بدهید