ستاره شناسی

چگونه پدیده خورشیدگرفتگی را از هر جای دنیا تماشا کنیم

در یک مدت زمان کوتاه، تعداد افراد قابل توجهی از نقاط مختلف ایالت متحده در یک مکانی مشخص در جنوب آمریکا به دور یکدیگر جمع شدند تا نظاره گر پدیده تاریخی خورشیدگرفتگی شوند. میلیون ها نفر دیگر از سراسر آمریکا با بیرون آمدن از خانه هایشان تنها می توانستند نظاره گر بخشی از این پدیده باشند.
اما مردم سایر کشورها یا مردمی که در خانه ها به دور یکدیگر جمع شدند تا شاهد این پدیده باشند، نیز می توانند این پدیده را در روز ۲۱ آگوست از خانه هایشان تماشا کنند.
گروه نجوم Slooh توسط شبکه تلسکوپ های رباتیک می توانند این پدیده را در مسیر کامل آن – مسیری نسبتاً باریک که از اورگان شروع می شود و تا کارولینای جنوبی کشیده می شود و خورشید کاملا توسط ماه پوشیده می شود- از طریق دوربین های خود در سرتاسر آمریکا نشان دهند.
همچنین سازمان ناسا نیز از این پدیده تاریخی از ۱۲ لوکیشن خود در زمین به صورت زنده تصویربرداری کرده و به نمایش می گذارد (مانند همان کاری که برای هواپیماهای تحقیقاتی، بالن های عظیم و ماهواره ها انجام می دهد.)
این پدیده از شهر لینکلن، اورگان، در ساعت ۱:۱۵ بعد از ظهر شروع می شود و در شهر چارلستون، کارولینای جنوبی در ساعت ۲:۴۸ دقیقه به اتمام می رسد و از این طریق به تماشاگران این امکان را می دهد که در بازه زمانی ۱ ساعت و نیمی که وقت دارند پدیده خورشیدگرفتگی کامل را از سرتاسر ایالت متحده تماشا کنند.

آیا امکان دیدن پدیده خورشیدگرفتگی در خارج از محدوده وجود دارد؟

بله امکان تماشای این پدیده وجود دارد اما ماه تنها قسمتی از خورشید را می پوشاند هر چه به محدوده این پدیده نزدیک تر باشید نظاره گر وضعیت کامل تری از این پدیده خواهید بود (نقشه موجود در سایت نشنال جئوگرافیک را می توانید مشاهده کنید تا محل دقیق این پدیده را شناسایی کنید.)
پدیده خورشیدگرفتگی چقدر نادر است؟
با وجود اینکه این پدیده به نحوی که سرتاسر آمریکا را طی کند از سال ۱۹۱۸ تا به الان اتفاق نیفتاده است، اما خورشیدگرفتگی های کاملی وجود دارند که هر ۱۸ ماه یکبار در سرتاسر جهان اتفاق می افتند.

پدیده خورشیدگرفتگی چقدر طول می کشد؟

با توجه به موقعیتی که شما در آن قرار دارید، پوشش کامل خورشید توسط ماه می تواند تا بیش از دو دقیقه به طول انجامد. اما با توجه به ویژگی های مداری زمین، ماه و خورشید، طولانی ترین زمان ممکن برای پوشش کامل خورشید توسط ماه به ۷٫۵ دقیقه نیز ممکن است بانجامد. این اتفاق در ۱۶ جولای سال ۲۱۸۶ رخ خواهد داد.
ناسا به طور زنده این پدیده را از ساعت ۱۲ بعد از ظهر روز ۲۱ آگوست مورد پوشش خود قرار خواهد داد.

آیا در طول این پدیده می توان به خورشید نگاه کرد؟

هرگز به طور مستقیم و بدون چشم مسلح به خورشید نگاه نکنید. در کل بازه زمان خورشیدگرفتگی تنها چند لحظه ی بسیار کوتاهی که ماه به طور کامل خورشید را می پوشاند می توانید بدون چشم مسلح به آن نگاه کنید. برای کسانی که می خواهند به طور زنده این پدیده را تماشا کنید عینک ها و دوربین های مناسبی برای این منظور طراحی شده است.

زمان رخداد پدیده خورشیدگرفتگی بعدی در آمریکا چه زمانی است؟

اگر می خواهید که این پدیده را از سرتاسر ایالت متحده تماشا کنید، می بایست ۷ سال دیگر منتظر بمانید. مسیر بعدی خورشیدگرفتگی از تگزاس به نیوانگلند و در ۸ آوریل ۲۰۲۴ خواهد بود.

نویسنده: شانا مونتاناری

منبع: How to Watch the Total Solar Eclipse From Anywhere

نظری بدهید