تکنولوژی ستاره شناسی فیزیک

ابرهای رنگارنگ ناسا، آسمان را روشن می کنند

ابرهای مصنوعی و درخشان پس از ساخته شدن، در مکان معین مستقر می شوند. دانشمندان ناسا می خواهند از این طریق حرکت ذرات را در یونوسفر مطالعه کنند.
پس از چندین بار تلاش ناموفق، سرانجام در صبح پنج شنبه موشک ارتقا یافته‌ی Malemute ناسا که حاوی ابرهای مصنوعی سبز، آبی و قرمز رنگ بود، ازکارولینای شمالی به سمت نیویورک به هوا پرتاپ شد. ناسا این عمل را «نمایش آتش بازی در روز آزادی» می نامد.
این موشک از Wallops Flight Facility واقع در ساحل شرقی ویرجینیا در ساعت ۴:۲۵ صبح راه اندازی شد و به فراز ۱۱۸ مایلی آسمان فرستاده شد. این پرواز تنها ۸ دقیقه به طول انجامید. در ۴ الی ۵ دقیقه اول، تقریباً ۱۰ عدد کانیستر (canister)،که به اندازه ی یک قوطی نوشیدنی هستند و حاوی ابرهای درخشان مصنوعی اند، در آسمان رها شدند.


راه اندازی موشک

تمامی آنها در ارتفاع ۱۰۰ مایلی از زمین، جایی که هیچ خطری برای بینندگان وجود ندارد، آزاد شدند. قسمت انتهایی موشک در اقیانوس اطلس، با فاصله ی حدود ۹۰ مایلی (۱۴۵ کیلومتری) از محل پرتاپ در ویرجینا به زمین نشست.
بیل روبل (Bill Wrobel) مدیر شرکت هواپیمایی Wallops بیان کرد: «تمام تلاش های انجام شده، امروز منجر به یک پرتاپی درخشان و همچنین آزمایش تکنیکی موفق از سیستم جدید امپول گردید». « این پرواز راه را برای ماموریت های علمی آینده در نروژ باز می کند بر همین اساس مطالعه ی سیستم گسترش امپول و مطالعه ی آئوروا، آسانتر می شودُ».
شرکت Wallops، حدود ۲۰۰۰ گزارش و عکسهای گرفته شده توسط تماشاچیان از ابرهای رنگارنگ در اطراف ویرجینیا، ماریلند و پنسیلوانیا دریافت کرد. کریستفر بک) (Christopher Becke، یک معلم فیزیک دبیرستان در ویلیامزبورگ ویرجینیا، تصاویری را از این ابرها به ثبت رساند.

یکی از تصاویر گرفته شده توسط Christopher Becke از ابرهای رنگارنگ

راه اندازی موشک پیش از این، چندین بار به تعویق افتاد، نهایتا برنامه ریزی شد که در ۳۱ ماه می راه اندازی شود. تلاش اخیر نهایتا در ۲۴ ام ماه ژوئن به همراه پوشش آسمان با ابرهای رنگارنگ، صورت گرفت. تلاش پیشین به چند دلیل همانند بادهای شدید و ابرهای زیاد بی نتیجه باقی ماند.
موشک ها تقریبا از ۴۰ سال پیش برای حمل بارهای علمی در ماموریت هایی با مدت زمان ۵ الی ۲۰ دقیقه استفاده می شوند.
ردیابهای بخار به دانشمندان این اجازه را می دهند تا بتوانند حرکت ذرات را در یونوسفر، بخشی از اتمسفر زمین که مرز میان زمین و فضاست ، را ببینند تا بتوانند اطلاعات بیشتری را در مورد حرکت جریان های هوا در ارتفاعات بدست آورند.

منبع: NASA’s colorful clouds light up the sky

نظری بدهید