تغییرات اقلیمی جغرافیا دانش‌ها

چگونه خود را برای گردباد، آماده کنیم (قسمت اول)

از آنجایی که گردباد «هاروی» (Harvey) تا آمریکا نیز گسترش یافته است، مقامات تکزاس (Texas) و لوئیزیانا (Louisiana) اعلام وضعیت اضطراری کردند. گردباد نوع سوم، جمعه شب به وقوع می پیوندد که با بادهای شدید و قوی همراه است و احتمال افتادن درختان، ریختن سقف خانه ها و … نیز وجود دارد. این گردباد تا ۱۲ فوت ارتفاع دارد و با حداقل ۱۵ تا ۲۵ اینچ باران نیز همراه است.
در مواجه با فاجعه، خیلی آسان ممکن است در هم بشکنید. اگر در یک گردباد –حتی گردباد های فجیع- گیر افتادید، می توانید برای محافظت از خود و عزیزانتان، یک سری کارها را انجام دهید. در اینجا به چند نکته برای زنده ماندن در گردباد می پردازیم.

شناخت مناطق حادثه خیز

در مواقعی که در یک منطقه خاص، تهدیدات آب و هوایی وجود داشته باشد، مقامات خواستار تخلیه منطقه می شوند. حتی پیش از آنکه گردباد رخ دهد، شما می توانید با بررسی شرایط آب و هوایی منطقه تان، درصورت وجود هر گونه خطر احتمالی، آنجا را ترک کنید. شما می توانید از وب سایت های دولتی، از اطلاعات آب و هوایی باخبر شوید و عموما در این سایت ها مناطق حادثه خیز را در نقشه نشان می دهد.
حتی در صورتی که خانه ی شما در این مناطق حادثه خیز واقع نشده باشد، باز هم ممکن است که در اثر باد، باران و یا سیل مورد آسیب قرار گیرد. FEMA دارای منابعی برای ارزیابی احتمال سیل در منطقه شما است و علاوه بر آن، گوگل نیز گردباد هایی که در قبل در منطقه ی شما به وقوع پیوسته را به شما نشان می دهد.
پس از آنکه از احتمال خطر در منطقه ی خود آگاه شدید، به آپدیت های مرتبط با آن نیز نگاهی بیاندازید. شما اطلاعات گردباد را می توانید از تلویزیون محلی، رادیو، وبسایت های محلی و یا فدرالی دولت و یا سازمان های مدیریت بحران و حتی از توییتر دریافت کنید.
اگر بر حسب اطلاعات بدست آمده، لازم بود که محل زندگیتان را ترک کنید، بهتر است چند اقدام احتیاطی انجام دهید. برق خانه را قطع کنید. برای حیوانات خانگی تان برنامه ریزی کنید. از شرایط فعلی خانه تان عکس بگیرید که در صورت وقوع هر اتفاق بد، بتوانید به بیمه عکس پیش از حادثه را نشان دهید. آیا در منطقه ی سیل خیز زندگی می کنید؟ تمامی اموالتان را از طبقه همکف و زیرزمین به طبقات بالا انتقال دهید. قبل از اینکه از خانه خارج شوید، پول و مدارکتان را مثل شناسنامه، اطلاعات مالی و دارو های لازم با خود بردارید.

منبع: How to prepare for a hurricane

نظری بدهید