تکنولوژی دانش‌ها ستاره شناسی

اگر بتوانید به آرامی در کره ماه فرود بیایید، خواهید توانست پول زیادی به جیب بزنید

گوگل Lunar XPrize جوایز جدید را اعلام کرد

اگر بتوانید یک سفینه فضایی به ماه بفرستید و یک بار دور ماهواره های طبیعی بچرخید، یا – در حالت بهتر- اگر بتوانید به آرامی یک روور را بر روی سطح ماه فرود بیاورید، خواهید توانست پول خوبی به جیب بزنید. به طور دقیق تر پولی به ارزش ۴٫۷۵ میلیون دلار.
اگر بتوانید یکی از تیم های فاینالیست انتخابی در رقابت هیجان انگیز برای جایزه بزرگ Google Lunar Xprize باشید، این ۴٫۷۵ را خواهید برد. شرکت های ارائه دهنده جوایز –شرکت گوگل و Xprize – تصمیم گرفتند تا مبلغ جایزه را بین دو تیمی که بتوانند یکی این کار را انجام دهند، تقسیم کنند:
۱٫۷۵ میلیون دلار به عنوان بخشی از جایزه «Lunar Arraival Milestone» است. با توجه به گزارش ارائه شده از سوی شرکت XPrize: «برای رسیدن به این جایزه، یک سفینه فضایی می بایست یک دور کامل دور ماه بزند یا به صورت مستقیم بر روی سطح ماه فرود آید.»
رسیدن به هر یک از این دو موفقیت باید قبل از ۳۱ مارس ۲۰۱۸ باشد، این تاریخ تایم لاین جدیدی است که برای جایزه بزرگ ۳۰ میلیون دلاری در نظر گرفته شده است. جایزه بزرگ به تیمی می رسد که بتوانند یک ربات را در سطح ماه قرار دهند به نحویکه این ربات باید بتواند ۵۰۰ متر در سطح ماه کاووش کند و عکس ها و ویدئوهای با کیفیت به زمین ارسال کند. تیم هایی که در این مسابقه با یکدیگر رقابت می کنند باید بتوانند ۹۰ درصد درآمد خود را تامین کنند.
کاووش های روباتیک از منظومه شمسی در قلمرو اجرایی آژانس های فضایی ملی است که این آژانس ها برای توسعه تکنولوژی های جدید میلیون ها دلار و حتی گاهی میلیاردها دلار هزینه می کنند. به عنوان مثال، کاووشگر Curiosity Rover نزدیک به ۲٫۶ میلیارد دلار هزینه به همراه داشت ( البته اگر هزینه ماموریت را بخواهیم در نظر بگیریم، از این مبلغ بیشتر هم خواهد شد). این رقابت هیجان انگیز، در واقع تلاشی برای پیدا کردن روش های ارزان برای کاووش در فضای اطرافمان است. ماموریت هایی که پیش از این خصوصی سازی شده اند، مانند ۴M در سال ۲۰۱۴، در طراحی نسبتا ساده بودند و هیچ کدام نتوانستند در سطح ماه فرود بیایند.
در این رقابت، ۵ تیم برای راه اندازی فضاپیماهای خود سرمایه لازم را تامین کرده اند که عبارتند از: SpaceIL، Moon Express، Synergy Moon، Teamlndus و HAKUTO. همه این ۵ تیم برنامه های رسمی خود را تا پایان سال ۲۰۱۷ مشخص کرده اند، که بدون شک در ماه های آینده به عنوان اخبارهای فضایی هیجان انگیز شنیده خواهد شد.
جایزه این رقابت بسیار شیرین و هیجان انگیز است، اما نباید فراموش کنیم که رسیدن به این جایزه نیز اصلا کار ساده ای نیست و نیز به دانش علوم فضایی دارد.

منبع: There’s a lot of money up for grabs if you can land (softly) on the moon

نظری بدهید