دانش‌ها مغز و اعصاب

چگونه مغز شما قادر است زمان را تشخیص دهد؟

ذهن شما دائما در حال شمارش است: ریتم صحبت کردنتان، تعداد دقایق باقی مانده تا وعده غذایی بعدی، مکث های بی نظیر شما در زمان انتقال پیام به دیگران و….بدون شماردن این موارد، ممکن است غرض دوستانتان را اشتباه برداشت کنید یا زمان را از دست بدهید. اما چگونه مغز هوشمند قادر به شمارش زندگی ماست؟ذهن شما دائما در حال شمارش است: ریتم صحبت کردنتان، تعداد دقایق باقی مانده تا وعده غذایی بعدی، مکث های بی نظیر شما در زمان انتقال پیام به دیگران و….بدون شماردن این موارد، ممکن است غرض دوستانتان را اشتباه برداشت کنید یا زمان را از دست بدهید. اما چگونه مغز هوشمند قادر به شمارش زندگی ماست؟

دانشمندان علوم اعصاب تا به الان نتوانستند درک صحیحی از رقص عصبی داشته باشند، اما با این وجود، محققان به طور قطع می دانند که هیچ کس نمی تواند به ناحیه خاصی از مغزش اشاره کند. قسمت های مختلف ماده خاکستری پاسخ فرآیندهای زمانبندی مختلف را می دهد و تصویربرداری مغز به ما کمک می کند تا فرآینده ها را به راحتی تجزیه کنیم. از تمرین درام همراه با یک عبارت موسیقیایی گرفته تا تشخیص اینکه یک سخنرانی چقدر زمان می برد، این قسمت های تخصصی مغز به منظور شکل گیری ادراک های زمانی بکار گرفته می شوند.

۱ کرونومتر

هنگامی که مغزتان یک سیگنال از محیط اطرافش دریافت می کند، مانند صدای سیب زمینی در سال سرخ شده، فضای SMA یعنی (Supplementary motor area) مانند یک تایمر عمل می کند. تا زمانی که مغز از محیط بیرون سیگنال دریافت می کند، نورونهای عصبی موجود در  ناحیه SMA مغز نیز به گرفتن اطلاعات از محیط بیرون ادامه می دهند.

۲ مرکز حافظه

شما نمی تواند زمان را بدون استفاده از حافظه کوتاه مدت خود که درست پشت سرتان، در قشر پایین سمت راست مغزتان، قرار دارد، تخمین بزنید. به عنوان مثال، برای شمارش مدت زمان گریه کودک، این ناحیه از زمانی که گریه شروع می شود تا به پایان می رسد را رصد می کند. بدون حافظه، صدای گریه به محض شروع و تنها پس از چند ثانیه، از نگاه مغز ناپدید می شود.

۳ مرتب سازی توالی

برای افزایش بهره وری، انسان ها باید توانایی تشخیص نظم توالی را داشته باشند. تعداد هجاهای یک کلمه، مراحل یک رقص و فرآیند لباس پوشیدن در صبح همه طبق نظم و ترتیب خاصی انجام می گیرد. در مطالعات  MRI، هیپوکامپ مغز به حرکت در می آید، زیرا در زمان مرتب سازی فعالیت های، نشاندهنده فعالیت است.

۴ حافظ ضربان

مخچه شما به حرکت های عضلانی شما مختصات می دهد، بنابراین در مرتب سازی کلیه فرآیندهای زمان دهی موثر است. در تحقیقات مشخص شده است که این ناحیه از مغز مانند یک توپ دیسکو در طول فرآیندهای زمانبدی موثر، فعال می شود؛ مانند ضرب های یک ریتم: اینکار به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید بین هر ضرب چقدر زمان لازم است.

۵ پاداش متقابل

اگر عاشق شکلات هستید، اگر بدانید که قرار است کسی به شما شکلات بدهد، اندکی صبر می کنید تا به آن برسید. برای این منظور، می توانید از شکل عجیب و غریب کنگلومر نرون ها که به گانگلیس معروف هستند، متشکر باشید. زیرا این آن ها هستند که به شما می گویند که آیا صبر کنید یا خیر.

میلیاردها تیک تاک!

دانشمندان علوم اعصاب هنوز در حال بررسی این هستند که چگونه کلامپ های سلولها قادر به شمارش زمان هستند. بر اساس آخرین نتایج که به نظریه ساعت های جمعی نام گرفت، نشان می دهد که نورون ها در سرتاسر مغز و نه فقط در مخاط خاکستری مغز، به طور دائم در حال تیک تاک هستند.

یک محرک -مانند اقدام به حرکت کردن- نورون ها را به جنب و جوش وا می دارد به نحویکه الگویی دقیق از سلولها ایجاد می کند تا بتوانند به طور دقیق زمان سپری شده را مشخص کنند. در این حالت هر مدار به عنوان یک ساعت منحصربه فرد عمل می کند. دانشمندان معتقدند که قسمت عظیمی از مغز به مطالعه این مدارها می پردازد و به همین دلیل است که شما می توانید به راحتی از خیابان عبور کنید، به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید و به طور همزمان یک پیغام را نیز بخوانید.

منبع: This is how your brain tells time

نظری بدهید