دانش‌ها ستاره شناسی فیزیک

آیا موفق به تماشای کسوف ۲۰۱۷ نشدید؟نگران نباشید، کسوف بعدی در آمریکا در سال ۲۰۲۴ اتفاق می افتد

اگر به هر دلیلی موفق به دیدن کسوفی که اخیراً اتفاق افتاد نشده اید، بد نیست بدانید که خورشید گرفتگی بعدی که از آمریکا قابل رویت باشد، در سال ۲۰۲۴ اتفاق می افتد.
اگر در محل کارتان مشغول کار بوده اید، در سفر بوده اید، در یک قرارملاقات اجباری بوده اید، هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید مساعد نبوده، دارای عینک مخصوص خورشیدگرفتگی نبودید، در حال رانندگی بوده اید و یا خلاصه بنا به هر دلیلی در جایی که باید برای دیدن کسوف حضور می داشتید، نبوده اید و دیدن این صحنه بی نظیر تاریخی که تقریباً هر ۱۰۰ سال یکبار شاهد آن هستیم، را از دست داده اید، نگران نباشید، نیاز نیست یکصد سال دیگر منتظر این اتفاق بمایند- تنها ۷ سال دیگر، در هشتم آوریل ۲۰۲۴ در ایالت متحده، نظاره گر خورشیدگرفتگی دیگری خواهیم بود.
این خورشیدگرفتگی در مکزیک، ایالت متحده مرکزی و شرق کانادا قابل رویت است و البته قسمتی از این خورشیدگرفتگی در آمریکای مرکزی و شمالی نیز قابل مشاهده است.
هرچند که کسوفی که اخیراً نظاره گر آن بودیم، دو دقیقه به طول انجامید، خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۴، ½۴ به طول خواهد انجامید. با توجه به گزارشات ناسا، این کسوف در ایالت متحده، در یک مسیر مورب که از تگزاس تا مین ادامه خواهد داشت، قابل مشاهده خواهد بود.
شهرهایی مانند آستین، تگزاس، دالاس، لیتل راک، آرکانزاس، ایندیاناپولیس، تولدو، کلیولند و اکرون، اوهایو، بوفالو و روچستر، نیویورک، مونپلیر، ورمونت و مونترال به طور کامل در این مسیر قرار دارند.
با توجه به اینکه خیلی ها برای دیدن کسوف ۲۰۱۷ برنامه ریزی های بسیاری انجام دادند تا این پدیده نادر را از دست ندهند، ما نیز پیشنهاد می کنیم که از همین الان برای سال ۲۰۲۴ خود را آماده کنید تا تماشای این پدیده را از دست ندهید.
اگر از جمله علاقه مندان پدیده های نجومی می باشید، توجه شما را به پدیده های کسوفی که در سال های آتی اتفاق خواهد افتاد، جلب می نماییم:
سال ۲۰۱۹: جنوب اقیانوس آرام، آرژانتین
سال ۲۰۲۰: اقیانوس آرام، شیلی، آرژانتین، اقیانوس اطلس
سال ۲۰۲۱: قطب جنوب
سال ۲۰۲۶: قطب شمال، گریلند، ایسلند، اسپانیا
سال ۲۰۲۷: مراکش، اسپانیا، الچزایر، لیبی، مصر، عربستان سعودی، یمن، سومالی
سال ۲۰۲۸: استرالیا، نیوزیلند
سال ۲۰۳۰: بوتسوانا، آفریقای جنوبی، استرالیا

منبع: Missed the eclipse? America’s next one is in 2024

نظری بدهید