تکنولوژی

یوتیوب الگوریتم جستجوی خود را پس از تیراندازی در لاس وگاس، تغییر داد.

یوتیوب به منظور نمایش منابع قابل اعتماد پس از درگیری خشونت آمیز در لاس وگاس و مشاهده ی محتوای نا خوشایند در سایت که توسط ژورنال وال استریت گزارش داده شده بود، الگوریتم جستجوی خود را تغییر داد.
در روز سه شنبه، هر فردی که واژه ی «تیراندازی لاس وگاس» را جستجو می کرد در پنجمین نتیجه ی جستجو، یک ویدئویی نشان داده می شد که دو نفر تیرانداز وجود داشته اند (درصورتی که مقامات تایید کرده اند که تنها یک نفر بوده است). اسم ویدئو «اثبات حمله ی تیراندازی لاس وگاس از طبقه ی چهارم» بوده و در ۲۷ ساعت حدود ۱/۱ میلیون نفر بازدید کننده داشته است. یوتیوب این فیلم را در روز چهارشنبه از سایت حذف کرده است.
یک منبع آشنا با یوتیوب به WSJ بیان کرده است که ویدئو موجود در سایت به تغییرات برنامه ریزی شده برای پاسخ دهی به منتقدان سرعت می بخشد. یوتیوب ار چهارشنبه، از منبع قابل اطمینان تری در نتایج جستجوهای خود بهره گرفته است. اما در مورد اینکه معیارهای یک منبع معتبر از دیدگاه خود چیست، چیزی بیان نکرده است.
کمپانی به WSJ در قالب یک ایمیل بیان کرده است «هر زمانی که یک خبر جدیدی در راه است، هزاران مقاله نویس جدید دیدگاه های متنوعی را در مورد آن منتشر می کنند».

یوتیوب برای رتبه بندی نتایج جستجو و انتخاب ویدئو های پس از هر ویدئو، از الگوریتم استفاده می کند. این شرکت چندین ماه سعی بر پیچیده کردن این الگوریتم ها داشته است و بالاخره زودتر از موعد برنامه ریزی شده، توانسته است این کار را انجام دهد. البته بیان کرده است که این تغییرات هنوز جای کار دارد.
حتی شرکت گوگل نیز با یک سری واکنش های شدید رو به رو بوده و مجبور شده است که پس از نمایش ۴chan که تیرانداز را به اشتباه در اخبار خود شناسایی کرده بود، عذرخواهی کند. صفحه امنیتی فیس بوک نیز از کلاهبرداران و کلاهبرداری ها پر گشته بود.

منبع: YouTube changes search algorithms after misinformation during Las Vegas shooting

نظری بدهید