انکشافات تکنولوژی دانش‌ها زیست شناسی

انگشتان نرم این ربات، خوردنی هستند.

چرا ربات ها خوراکی هستند؟ خوب، در واقع به دلیل اینکه انسان ها در مقابل ربات های آیندگان برتری داشته باشند. در عوض محققان موسسه ی تحقیقاتی EPFL گمان می کنند که این ربات های خوردنی دارای مزایای دیگری نیز هستند برای مثال می توان از آنها برای حمل مواد غذایی بدون بار اضافی بهره برد (زیرا آنها خودشان غذا هستند).
این ایده و اطلاعات بیشتر درمورد آن در مقاله ای به نام «فعال کننده های ژلاتینی پنوماتیک برای رباتیک های خوراکی» و در اولین گزارش IEEE Spectrum بیان شده است. طبق این مقاله، شما می توانید این انگشتان را در عکس های بالا و پایین متن ببینید. این ربات ها موجودات جدیدی نیستند (سوپرمارکت ها از آنها برای نگهداشتن میوه ها استفاده می کردند) اما عموما از پلاستیک ساخته شده بودند اما امروز از ژلاتین، گلیسرین و آب ساخته می شوند. این بدین معنی است که آنها قابل خوردن و تجزیه پذیر هستند.

محرک های ژلاتینی می توانند طیف وسیعی از اجسام را بلند کنند زیرا آنها نرم هستند و اجسام حساسی مانند میوه ها را خراب نمی کنند.
این بدین معنی است که ربات ها می توانند کارهای جالب زیادی را انجام دهند. آنها می توانند به جنگ فرستاده شوند و در صورت مرگ به راحتی تجزیه شوند. آنها می توانند به عنوان «ربات های شکاری» طراحی شوند و به عنوان غذای حیوانات وحشی استفاده شوند و از آنجایی که سازگاری زیستی دارند می توانند در بدن ما و حیوانات هضم شوند.
هیچ کدام از این عملکردها در آینده ی نزدیک به وقوع نمی پیوندد اما محققان EPFL در حال آزمایش کردن این ایده ها هستند. به علاوه آنها در نظر دارند که بیشتر از اینکه انسان ها این ربات های خوراکی را بخورند، این ربات ها می توانند خودشان را بخورند و ژلاتین موجود در آنها انرژی لازم آنها را فراهم می کند. روبات های معمولی همیشه غذا را از دهن انسان ها می گیرند.

منبع: These soft robot fingers are also edible

نظری بدهید