خوراک - تغذیه دهان و دندان زیست شناسی

چرا انقدر شکر؟ ! حتی «انسان های سالم» هم در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی هستند

به تازگی خطرات قلبی جدیدی شناسایی شده که به علت مصرف زیاد شکر است و حتی در افراد سالم نیز وجود دارد.
افراد سالمی که به مقدار زیاد شکر مصرف می کنند، در معرض بیماری های قلبی- عروقی هستند.
یک تحقیق جامع از دانشگاه Surrey نشان داد که گروهی از افراد سالم که میان زیادی شکر مصرف می کنند مبتلا به افزایش چربی خون و جمع شدن این چربی در کبد هستند.
این مطالعه که در Clinical Science منتشر شد، بر دو گروه از افراد که دارای چربی کبد زیاد و کم بودند، آزمایش صورت گرفت و به آنها رژیم غذایی با شکر کم و شکر زیاد دادند تا میزان تاثیر شکر بر چربی کبد را مشاهده کنند. رژیم غذایی کم شکر حاوی ۱۴۰ کالری و رژیم غذایی شکر زیاد حاوی ۶۵۰ کالری بود.
بعد از ۱۲ هفته افرادی که رژیم غذایی شکر زیاد را داشتند با مشکل افزایش چربی کبد- بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD)- مواجه شدند، این افزایش چربی آنها را در معرض خطر بیماری قلبی و عروقی و حتی سکته مغزی قرار داد.
متابولیسم چربی یک فرآیند بیوشیمیایی است که چربی ها توسط خون حمل شده و در آن تجزیه می شوند و سپس توسط سلول های بدن مصرف می شوند.
نتایج نشان داد که افراد سالم و با چربی کبد پایین هنگامی که میزان بالایی شکر استفاده کنند، چربی کبد آنها افزایش می یابد و متابولیسم چربی شان همانند افراد با کبد چرب (NAFLD) می شوند.
پرفسور متابولیسم تغذیه به نام Bruce Griffin بیان کرده است: «مطالعات ما نشان داد که مصرف بالای شکر می تواند متابولیسم چربی را تغییر داده و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی شود».
«درحالی که امروزه افراد بزرگسال، میزان بالایی از شکر را مصرف نمی کنند، ممکن است کودکان و نوجوانان به علت خوردن نوشیدنی ها و یا آبنبات های شیرین، در معرض این خطر قرار گیرند. این اتفاق در واقع تهدیدی برای آینده ی جوامع جوان است که ممکن است باعث افزایش این بیماری در کودکان و نوجوانان شود».

منبع: Too much sugar? Even ‘healthy people’ are at risk of developing heart disease

نظری بدهید