انسان شناسی پزشکی دانش‌ها زیست شناسی ژنتیک

میلیون ها ژن جدید در میکروبیوم انسان

مطالعه جدیدی درباره ی میکروبیوم انسان – تریلیون ها موجود میکروبی که در بدن ما زندگی می کنند – ، میلیون ها ژن ناشناخته را که از تجمع میکروبی در میکروبیوم روده، پوست، دهان و واژن شکل می گیرند را شناسایی کرده است و دیدگاه جدیدی را در نقش این میکروب ها در سلامت و بیماری های انسان بوجود آورده است.
این مطالعه که توسط محققان دانشکده ی پزشکی دانشگاه مریلند (UM SOM)، هاروارد T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان، موسسه دانشگاه MIT و هاروارد و دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو انجام گرفته است، میزان اطلاعات موجود را که مبنای این پروژه در تجزیه و تحلیل قرار گرفته بوده است را سه برابر کرده است، و بزرگترین تحقیق در مورد میکروبیم های انسانی می باشد.
نتایج این مطالعه پیشرفت قابل توجه در میزان اطلاعات موجود برای دانشمندان است. این نشریه، بینش جدیدی راجع به تغییرات میکروبیوم در طول زمان ایجاد می کند و می تواند منجر به درک بیشتری از تفاوت های ژنتیکی که در میکروبیوم هر شخص منحصربه فرد است، بشود.
اوون وایت، استاد اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی و مدیر دانشکده علوم انسانی (IGS) در UM SOM می گوید: «این اطلاعات جدید واقعا باعث افزایش درک ما از اثر انگشت، که توسط میکروارگانیسم ها تولید می شود و میکروبیوم هر انسان را تشکیل می دهند، شده است.» «این اورگانیسم ها نقش مهمی در بسیاری از جنبه های کلیدی سلامت ما ایفا می کنند. هرچه بیشتر در مورد آنها و نقش آنها بدانیم، بیشتر قادریم که آنها را به منظور بهبود سلامت تغییر دهیم.»
این مطالعه بخشی از پروژه میکروبیومی مؤسسه ملی بهداشت است که در سال ۲۰۰۸ برای شناسایی و مشخص کردن میکروب های انسانی، کشف رابطه میان باکتری ها و بیماری ها و توسعه ابزارهای محاسباتی برای تجزیه و تحلیل میکروب ها راه اندازی شد. میکروبیوم با جنبه های مختلف سلامت انسان از جمله سیستم ایمنی بدن ما و حساسیت به بیماری های مزمن مانند بیماری کرون و سرطان، مرتبط است.
این پژوهش ادامه کارهایی است که در سال ۲۰۱۲ در نشریه طبیعت منتشر شده است. در تحقیق جدید محققان، تعداد ۱،۶۳۵ نمونه جدید میکروبیوم را برای مجموع ۳۵۵۵ نمونه از ۲۶۵ نفر در طول زمان، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. دانشمندان از ابزارهای تجزیه و تحلیل توالی DNA استفاده کردند تا اورگانیسم های موجود در قسمتهای مختلف بدن را شناسایی نمایند و امکان تغییر یا ثابت باقی ماندن آن را در طول زمان مشخص نمایند و عملکرد آنها را بررسی کنند. این مطالعه همچنین بزرگترین مجموعه مشخصات اعضای غیر باکتریایی ( ویروس ها و قارچ ها ) از میکروبیوم را فراهم می کند. علاوه بر این، برخی فعالیت های بیوشیمیایی که باعث می شود میکروب ها در سلامت انسان نقش مهمی ایفا کنند را شناسایی کرده است.
اگر چه مطالعه جدید اطلاعات زیادی را در مورد میکروبیوم نشان می دهد، هنوزهم چیزهای بسیار زیادی ناشناخته باقی مانده است. آنوپ ماهورکار، مدیر اجرایی مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات در IGS، می گوید که یادگیری بیشتر در مورد این موضوع، زمان بر است. او می گوید: «اجتماع این موجودات زنده (اورگانیسم ها) فوق العاده پیچیده است. اما از طرفی، این مطالعه پیشرفت بزرگی برای جامعه پژوهشی محسوب می شود.» Mahurkar مسئول محاسبات فشرده مورد نیاز برای پردازش داده ها بوده است. وی بسیار محتاطانه بیان کرده است: «این پژوهش هنوز هم قدم کوچکی است و همیشه بیشتر می توانیم یاد بگیریم.» اما ماهورکار مطمئن است که این کار منبع داده ای بزرگی به دانشمندان دیگر به منظور استفاده در تحقیقات آینده را ارائه می دهد.

منبع: A new study of the human microbiome

نظری بدهید