انسان شناسی بهداشت عمومی پزشکی روان شناسی کودک

از هر چهار دختر ۱۴ ساله، یک نفر مبتلا به افسردگی است

تحقیقات جدید نشان می دهد یک چهارم دختران (۲۴٪) و یک نفر از هر ۱۰ پسر (۹٪) در سن ۱۴ سالگی افسرده هستند.
محققان دانشگاه لیورپول و دانشگاه کالج لندن اطلاعات مربوط به بیش از ۱۰،۰۰۰ کودک متولد شده در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ را تحت عنوان «گزارش میلنوم کورت»، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
والدین در سن ۳، ۵، ۷، ۱۱ و ۱۴ گزارش سلامت روانی کودکان خود را اعلام کردند. سپس، زمانی که ۱۴ ساله شدند، از خود آن ها در مورد علائم افسردگی شان سوال شد.
با توجه به گزارش مشکلات عاطفی آن ها در طول ۱۴ سال، ۲۴ درصد دختران و ۹ درصد پسران از افسردگی رنج می برند.
درآمد خانواده
این تحقیق که توسط اداره ملی کودکان منتشر شده، ارتباط بین نشانه های افسردگی و درآمد خانواده را مورد بررسی قرار داده است. به طور کلی، فرزندان ۱۴ ساله از خانواده های ثروتمندتر، کمتر نسبت به همسالانشان از خانواده های فقیرتر، دچار افسردگی می شوند.
گزارشات والدین از مشکلات عاطفی برای پسران و دختران در دوران کودکی تقریبا یکسان بود، که از ۷ درصد کودکان ۷ ساله تا ۱۲ درصد کودکان در سن ۱۱ سالگی افزایش پیدا می کند. با این حال، با گذشت زمان تا سن نوجوانی و در سن ۱۴ سالگی، مشکلات عاطفی در دختران شایع تر شد، به گونه ای که در مقایسه با ۱۲ درصد پسران، ۱۸ درصد دختران دارای علائم افسردگی و اضطراب هستند.
مشکلات رفتاری مانند زور گویی، مبارزه و شورشگری از بدو تولد تا سن ۵ سالگی کم می شود، اما بعد از آن تا سن ۱۴ سالگی شروع به افزایش می کند. پسران بیشتر از دختران در طول دوران کودکی و نوجوانی دارای مشکلات رفتاری بودند.
ازآنجایی که گزارشات ۱۴ ساله درباره مشکلات عاطفی فرزندان با والدینشان متفاوت بود، این تحقیق اهمیت توجه جوانان به سلامت روانی خود را مورد توجه قرار می دهد.
«نگرانی بالا»
دکتر پروتئوا پاتالای از موسسه روانشناسی، بهداشت و جامعه دانشگاه لیورپول، می گوید: «در سال های اخیر، تمرکز سیاست های رو به رشد بر سلامت روان کودکان در حال افزایش است. با این حال، فقدان پیش بینی های ملی در خصوص مشکلات بهداشت روانی این نسل وجود دارد.»
«در تحقیقات دیگر، ما افزایش مشکلات بهداشت روانی که دختران امروز نسبت به نسل های گذشته با آن مواجه هستند را مورد توجه قرار داده ایم و این مطالعه بیشتر نگران کننده بودن میزان بالای افسردگی را نشان می دهد.»
روفسور الا فیتزسیمونز، مدیر مطالعات ملنیوم کوهورت نیز در این باره معتقد است: « نتایج این گزارشات، شواهدی را نشان می دهد که مشکلات سلامت روان در میان دختران به شدت به هنگام ورود به جوانی افزایش می یابد؛ در حالی که تحقیقات بیشتری با بهره گیری از این اطلاعات غنی برای درک علل و پیامدهای این موضوع لازم است، این مطالعه، میزان مشکلات سلامت روان در بین جوانان انگلستان امروز را مورد توجه قرار می دهد. ”
نقطه بحران
آنا فوچوانگ، مدیر اجرایی اداره ملی کودکان، معتقد است: «این مطالعه از هزاران کودک شواهد قاطع و قابل استنادی در خصوص میزان سلامت روان در میان کودکان در انگلستان در اختیار ما قرار می دهد. در یک چهارم نوجوانان دختر ۱۴ ساله علائمی از افسردگی را دیده می شود، و اکنون فراتر از شک و تردید است که این مشکل در حال رسیدن به نقطه بحرانی است.»
«شواهد نگران کننده ای وجود دارد که والدین ممکن است نیازهای ذهنی دختران خود را کم اهمیت بپندارند. در مقابل، ممکن است والدین نشانه هایی در پسران خود پیدا کنند اما پسران آنها را گزارش نمی دهند. ضروری است که هم کودکان و هم والدین آنها صدای یکدیگر را بشنوند تا شانس شناسایی زود هنگام و دسترسی به پشتیبانی تخصصی را برای خود به حداکثر برسانند.»
«تحقیقات جدید نشان می دهد که علائم افسردگی معمولا در میان کودکان خانواده های فقیر بیشتر رایج است. ما می دانیم که سلامت روان به آسانی بوجود نمی آید و دولت آماده اعلام برنامه های خود برای بهبود سلامت کودکان است به گونه ای که این برنامه ها با جوانب دیگر معایب آن همپوشانی داشته باشد.»

منبع: One in four girls is depressed at age 14

نظری بدهید