پزشکی

قرص جدید برای درمان اچ آی وی با اثرگذاری بالا و عوارض کم

ایدز

این مدل مولکولی نشان دهنده داروی ضد ایدز، دالتیگاریور است، قرصی قوی و ارزان که یکبار در روز مصرف می شود.

دولت های آفریقای جنوبی و کنیا با مبلغی نزدیک به ۷۵ دلار به وسیله ی یک قرص که مدت استفاده از آن، یکسال و یک بار در روز است و ترکیبی از بهترین داروهای ضد ایدز (HIV) به شمار می رود، به زودی قادر به درمان فرد مبتلا به HIV خواهند شد. ساختار قرص جدید دالتیگاریور ، یک ARV  قوی و ایمن است که مانع از ایجاد آنزیم HIV می شود و برای اکثر کشورهای فقیر و متوسط بسیار گران است. هزینه سالانه هر فرد در مصرف قرص جدید که توسط تولید کنندگان عمومی ساخته شده است نیز حدود ۲۵ دلار کمتر از قرص مشابه آن آ.آر.وی  موجود در بازار است. میشل سیدییب، رئیس برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه اچ آی وی / ایدز (UNAIDS) در ژنو، سوئیس می گوید: «این یک پیشرفت بزرگ است.»

طبق اخبار اعلام شده، قرص جدیدی که امروز توسط سیدییب و همکارانش در یک کنفرانس مطبوعاتی مرتبط با جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک عرضه شد، برای ۳۷ میلیون فرد مبتلا به ایدز در جهان درمان سریعی خواهد بود. در حال حاضر تنها ۱۹٫۵ میلیون نفر قرص ARV قدیمی را مصرف می کنند. امید است که این قرص به عنوان یک درمان اولیه ارائه شده و قادر به ریشه کن نمودن بیماری ایدز باشد، و به علت قیمت پایین و سهولت استفاده به مردم در درمانشان کمک کرده و احتمال ابتلا به  ایدز را کاهش دهد. دو ARV دیگر لامووودین و تنوفوویر هستند که هر دوی آنها به طور گسترده ای در حال استفاده هستند.

آفریقای جنوبی که نسبت به سایر کشورها دارای  بیشترین افراد مبتلا به HIV  است، بزرگترین خریدار ARV ها است، تخمین زده اند که ۹۰۰ میلیون دلار در طول ۶ سال صرفه جویی خواهد کرد. آرون متسالهدی، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی در پرتوریا، گفت که این قرص برای اولین بار در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ خریداری خواهد شد. UNAIDS می گوید قصد دارد این پیشنهاد را به ۹۲ کشور ارائه دهد.

قرص جدید، قیمت گذاری آن  و سرمایه لازم برای خرید آن، نتیجه همکاری بین دولت آفریقای جنوبی و کنیا و UNAIDS، برنامه بهداشت عمومی کلینتون، Unitaid، بنیاد بیل و ملیندا گیتس، آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، اداره توسعه بین المللی بریتانیا و صندوق جهانی مبارزه با ایدز، بیماری سل و مالاریا است. سیدییب می گوید معرفی قرص جدید نقطه عطفی است، با دولت ها، تامین کنندگان و سازمان های بهداشت عمومی برای تلاش در درمان ایدز با یک پوشش جهانی.

UNAIDS  مسئول کمک به ریشه کن نمودن بیماری همه گیر اچ آی وی یا ایدز تا سال ۲۰۳۰ است، که در نهایت باید ۸۶ درصد مبتلایان را تحت درمان قرار داده و ویروس اچ آی وی را در خون آنها تا حد استاندارد کاهش دهد. این گروه جدید به کشورها کمک خواهد کرد تا این هدف بلند پروازانه را انجام دهند. سیدییب می گوید: این موضوع ماهیت اپیدمی را تغییر خواهد داد.

منبع : New single-day pill for HIV treatment promises more bang for less buck

نظری بدهید