تکنولوژی

تلفن های هوشمند با سیستم عامل اندروید حتی وقتی خاموش هستند، نیز موقعیت شما را ردیابی می کنند

حتی تلفن های هوشمندی که به تنظیمات کارخانه برگردانده می شوند، می توانند به گوگل بگویند که شما کجا هستید.
تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که موقعیت تلفن های هوشمند حتی زمانی که خدمات موقعیت یابی آن ها خاموش است، قابل ردیابی است.
مجموعه Quartz به بررسی این موضوع پرداخته و مشاهده کرده است که گوشی های اندروید موقعیت مکانی تلفن های هوشمند اطراف خود را جمع می کنند و آن ها را برای گوگل می فرستند. نکته جالب اینجاست که این اطلاعات حتی زمانی که خدمات موقعیت یابی گوشی ها خاموش باشد نیز قابل جمع آوری است، حتی اگر هیچ اپلیکیشن و سیم کارتی بر روی گوشی نصب نباشد، نیز این کار امکان پذیر است.
کیت کالینز گزارشگر موسسه Quartz می نویسد:«نتیجه این است که گوگل و مجموعه الفابت که پشت اندروید هستند، می توانند به اطلاعات شخصی افراد و حرکات آن ها به گونه ای که فراتر از حد انتظار حفظ حریم خصوصی توسط کاربران باشد، دسترسی دارند.»
سخنگوی گوگل به Quartz گفت که این اطلاعات برای گوگل ارسال می شود تا تمامی نوتیفیکیشن ها و پیام های ۱۱ ماه گذشته کاربر مدیریت شود و گوگل به هیچ عنوان از این اطلاعات استفاده نمی کند و آن ها را ذخیره نمی کند و شرکت اقداماتی را جهت پایان بخشیدن به این فرآیند انجام داده است.
اما آنچه در حال حاضر مشخص است این است که تمامی موقعیت های گوشی شما توسط گوگل ثبت می شود-تعداد بسیاری از اپلیکیشن هایی که معمولاً آن ها را بر روی گوشی خود نصب می کنیم، بدون فعال بودن خدمات موقعیت یابی گوشی هایمان، به درستی کار نمی کنند. اگر از بابت حفظ حریم خصوصی تان نگران هستید، می توانید به گوشی اندروید خود بگویید که تاریخچه موقعیت یابی شما را از Google Map به طور کامل پاک کند و از گرفتن اسکرین شات از جستجوهای قدیمی شما دست بردارد.
گوگل هنوز پاسخ قطعی در این باره نداده است.

منبع: Android phones still track you when location services are off

نظری بدهید