انسان شناسی پزشکی تکنولوژی زیست شناسی

عوارض جانبی ناشی از نور ال ای دی ها

آلودگی نوری در جهان به علت میزان بالای صرفه جویی انرژی در چراغ های ال ای دی، افزایش یافته است. مشکل اصلی، خود این چراغها نیستند بلکه مشکل این است که امروزه چراغهای ال ای دی فضاهایی را روشن می کنند که قبلا اصلا احتیاجی به روشنایی نداشتند. پس باعث هزینه ی مازادی برای محیط زیست می شوند. طبق مطالعاتی که در مجله ی Science Advances منتشر شده است، میزان افزایش فضاهای باز روشن از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حدود ۲/۲ درصد بوده است.
طبق گزارشی که توسط یک ماهواره ضبط شده است بیان شده که «افزایش نورپردازی به جز در موراد محدود، در کشورهای آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا افزایش چشم گیری داشته است».
Chris Kyba فیزیکدان و نویسنده بیان کرده است: «ما فضاهایی را نورپردازی می کنیم که پیش از این، این کار را انجام نمی دادیم، مثل مسیرهای دوچرخه در یک پارک محلی و یا بخشی از بزرگراه های خارج شهر ». محققان چند نکته را درمورد مناطق جنگ زده ای همانند سوریه و یمن در مقابل مناطق روشن و مستحکمی همانند ایتالیا، هلند، اسپانیا و ایالت متحده بیان کرده اند.
نگرانی های محیط زیست برای حفظ امنیت باعث شده است که از چراغهای ال ای دی زیادی برای نورپردازی استفاده شود، اما ممکن است که استفاده ی بیش از حد آنها باعث بروز مشکلات جدیدی شود. طبق گزارش انجام شده، میزان استفاه از نور مصنوعی همچنان درحال افزایش است تا زمانی که هیچ نقطه ای از زمین باقی نماند که از نور طبیعی زمین بهره مند شود. این اتفاق باعث نگرانی می شود زیرا نورهای مصنوعی یک نوع آلودگی محیط زیست هستند.
طبق تحقیقات از کشورهای ذکر شده، نشان داده است که آلودگی نوری چگونه می تواند بر حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسمها اثر منفی بگذارد و حتی ممکن است سلامت انسان را نیز به خطر بیاندازد. نور بر ساعت بدن و الگوی خواب انسان اثر گذار است و کمبود خواب، ما را در معرض انواع بیماری ها از جمله دیابت، فشار خون بالا و افسردگی قرار می دهد. Franz Holker بیان کرده است: «بسیاری از مرد شبها هم از نور استفاده می کنند بدون آنکه بدانند چه هزینه هایی را به همراه می آورد». این فرد خاطر نشان کرد که «من نحوه ی استفاده از روشنایی را در شب ها به طور کامل تغییر داده ام».

منبع: The unfortunate side effect of LED lighting

نظری بدهید