تکنولوژی

ربات سگ سونی دوباره زنده شد! (قسمت دوم)

چشمان او در واقع دوربین های فیش آی (fisheye) هستند که از تکنولوژی مکان یابی و نقشه برداری همزمان (SLAM) برخوردار است. این ربات همچنین مجهز به یک دوربین جلویی نیز می باشد.
Aio دارای یک اسپیکر و ۴ میکروفون است.
او می تواند به خوبی کلمات شادی آور صاحبش را از تعریف و تمجیدهایش تشخیص دهد. سنسورهای لمسی خازنی در سر، فک و پشت Aio او را قادر ساخته تا به خوبی نسبت به ناز و نوازش صاحبش واکنش نشان دهد.
وقتی نسبت به این ربات ابراز احساسات می کنید، او با کمک تکنولوژی AI که توسط واسط کلودی سونی پیاده سازی شده است، به ابراز احساس شما پاسخ می دهد.
میکاییل جود، مدیر تحقیق و توسعه در سازمان Stratecast/Frost & Sulliva به مجله TechNews World می گوید: «ربات ها تنها می توانند ظاهر عشق را شبیه سازی کنند، شما نباید از Aio این انتظار را داشته باشید که برای نجات جان شما خودش را جلوی ماشین بیاندازد، چرا که سگ های واقعی این کار را می کنند.»
Aio می تواند اطلاعاتی را از ایجاد تعامل با صاحبش جمع آوری کند . آن ها را با داده های از پیش داده شده ی خودش تطبیق دهد تا از این طریق بتواند ارتباط بهتری با صاحبش برقرار کند.
اطلاعات جمع آوری شده توسط این ربات در فضای ابری ذخیره سازی می شود. هدف این است که بتوان از این داده ها در ربات بعدی استفاده کرد.
Aibo با استفاده از LTE یا b/g/n WIFI 802.11 ارتباط برقرار می کند. این کار از طریق شارژ کردن پین ها و یک اسلات سیم کارت امکان پذیر است. طول عمر باتری این ربات تقریباً دو ساعت است و شارژ کردن آن سه ساعت زمان می برد.

یک Aibo برای خودِ خودتان داشته باشید!

فروش این ربات از ماه ژانویه و در فروشگاه سونی آغاز گردید-اما در حال حاضر فقط در ژاپن به فروش می رسد- این ربات قیمتی معادل ۱۷۳۰ دلار بدون در نظر گرفتن مالیات دارد.
خریداران همچنین می بایست مبلغ ۷۹۰ دلار برای خرید اشتراک سه ساله پرداخت کنند، یا اشتراک ماهیانه به مبلغ ۲۶ دلار در هر ماه را خریداری کنند.
سونی در ماه ژانویه از اپلیکیشن My Aibo نیز رونمایی خواهد کرد.

کم و کاستی های Aibo

نگهداری از ربات Aibo بسیار آسان است، اما داشتن یکی از آن ها به این معنی نیست که دیگر نباید نگران هیچ چیز باشید.
کارشناس مربوطه، وانگ از Constellation در این باره می گوید: « از جمله دردسرهای ارتباط برقرار کردن با این ربات در برقراری ارتباط آن به اینترنت خلاصه می شود.» او معتقد است: « اشتراکی که باید خریداری شود، تصاویری که در فضای ابری باید ذخیره شود، الگوریتم آموزشی آن و سایر اطلاعات ذخیره شده در فضای ابری برای برقراری ارتباط بیشتر ربات با صاحبش است.»
جود می گوید: « حتی اگر ربات حیوانات خانگی مانند Aibo جا در خانه های ما باز کنند، باز هم کاربرد آن ها مانند سایر ربات های خانگی نیست، شاید امکان پذیر باشد که وقتی Aibo را صدا می زنید به سمتتان بیاید اما قطعاً نمی توانید از او بخواهید که وسیله ای را در دهنش نگاه دارد.»
ربات حیوانات خانگی در حال ساخت هستند تا بتوانند هر چه بیشتر کیفیت زندگی انسان ها را در زمان میانسالی و بیماری افزایش دهند.
در مطالعات اخیر صورت گرفته، محققان در دانشگاه Aarhus دانمارک متوجه شدند که ساکنین خانه پرستاری بیشترین علاقه را نسبت به داشتن یک سگ زنده و یا ربات آن (مانند ربات Paro) از خود نشان دادند.
حیوانات خانگی Hasbro می تواند برای تمامی علاقه مندان حیوانات خانگی شادی را به ارمغان آورد، آن ها تعدادی سگ و گربه مینیاتوری هستند که می توانند شرایط یک زندگی سالم را برای صاحبشان فراهم سازند.
هر چند که آن ها به حرفه ای و پیچیدگی Aibo نیستند اما گفته می شود که حیوانات خانگی ارزان قیمت Hasbro می توانند برای بیماران بسیار مفید واقع شوند و به آن ها در تقویت استحکام بدنی و افزایش روحیه کمک کنند.

منبع: Sony’s Aibo Resurrected From Robot Pet Cemetery

نظری بدهید