تکنولوژی جامعه شناسی مدیریت

شرکت های ژاپنی برای اینکه کارکنانی که بیش از حد کار می کنند را به خانه بفرستند، از پخش آهنگ های آزار دهنده در دفاتر کاری استفاده می کنند.

پس از جنگ جهانی دوم، ژاپن با فرهنگ کاری مواجه شد که در آن افراد بیش از حد کار می کردند. برای جلوگیری از این رفتار، یک شرکت تصمیم گرفت که از هواپیماهایی استفاده کند که در سراسر شرکت پرواز می کند و آهنگ Auld Lang Syne را پخش می کند تا به کارکنان اعلام کند که وقت رفتن است.

این سیستم به وسیله ی شرکت امنیتی و پاک سازی Taisei و شرکت عظیم مخابراتی NTT توسعه یافته است که پرواز این هواپیماها را در شرکت برنامه ریزی می کنند. این هواپیماها دارای دوربینی هستند که تمام وقایع را ثبت کرده و کارکنانی را که پس از ساعت کاری در شرکت باقی مانده را شناسایی می کنند.

Norihiro Kato، رئیس Taisei در روزنامه ی Japan Times بیان کرده است: «شما نمی توانید با وجود اینکه می دانید این هواپیماها هر لحظه ممکن است پیدایشان شود، کار کنید».آهنگ Auld Lang Syne عموما در فروشگاه های ژاپنی به منظور اعلام بسته شدن مغازه ها پخش می شود. Taisei قرار است این سیستم را در اوریل ۲۰۱۸ امتحان کند و بیان کرده است که استفاده از این سیستم برای هر شرکت ماهانه حدود ۵۰۰۰۰ ین (۴۵۰ دلار) هزینه می برد.

هرچند که بسیاری از کارشناسان معتقدند که این عمل، اصل مسئله را حل نمی کند.

«آزار و اذیت روباتیک»

Scott North، استاد جامعه شناسی در دانشگاه اوزاکا به بی بی سی گفته است: «حتی اگر این آزار و اذیت روباتیک باعث شود که کارکنان محل کار خود را ترک کنند، اگر کار انجام نشده ای داشته باشند آن را با خود به خانه می برند. »

«به منظور کاهش ساعت کاری شما باید حجم کاری را کاهش دهید، حتی اگر لازم باشد باید کارهای زمانبر را کاهش داده و رقابت میان کارکنان را از میان بردارید و یا کارکنان بیشتری را استخدام کنید.»

بیش  از حد کار کردن در ژاپن باعث مرگ هزاران نفر در هر سال شده است، تا آنجایی که ژاپن  به این مرگ و میر، لغت کاروشی (karoshi) را نسبت داده است. طبق بیانیه ای که سال گذشته منتشر شد نشان داد که از هر پنج ژاپنی، یک نفر به طور متوسط بیش از ۴۹ ساعت کاری کار می کند و بیشتر قربانیان کاروشی افراد ۳۰ الی ۴۰ ساله هستند. قربانیان عموما به علت بیماری هایی مانند نارسایی قلبی، خستگی، سکته مغزی، گرسنگی یا خودکشی در اثر استرس کاری و افسردگی جان خود را ازدست داده اند.

منبع: Japanese firm to send overworking employees home by nagging them with music-blaring office drones

نظری بدهید