جامعه شناسی گزارش

یوتیوب هزاران ویدئویی که از روحانی افراطی گرا، انورالاعواکی، پخش شده بود را حذف کرد

انورالاعواکی تا پیش از مرگش در سال ۲۰۱۱، مشوق اصلی افراط گرایان اسلامی بود که از جنگ علیه آمریکا حمایت می کرد و الهام بخش و کمک کننده ی بسیاری از حملات تروریستی در سراسر جهان بود. طبق گزارش نیویورک تایمز، یوتیوب اخیرا ده ها هزار ویدئو این روحانی را حذف کرده است.
گوگل صدها ویدئو از این روحانی را در سال ۲۰۱۰ حذف کرد زیرا این فرد به صراحت از خشونت حمایت می کرده و از پیروان افراط گرایانه ی Roshonara Choudhry بود، کسی که به نخست وزیر بریتانیا، استفن تیممز در همان سال آسیب زد. در آن زمان سخنگوی یوتیوب دستورالعملی مبنی بر عدم آپلود ویدئوهای خشونت آمیز در سایت را بیان کرد. اما این روحانی ده ها هزار ویدئو را در این سایت پست گذاشت و در سال های بعد نیز به عنوان عامل موثر حملات تروریستی در فورت هود، بوستون، سان بیراندرینو و اورلاندو فلوریدو مشخص شد.
طبق گزارش روزنامه ی تایمز، یوتیوب مجبور شد که آرشیو ویدئوهای آل اعواکی را که شامل سخنرانی هایش در مورد اسلام بود، به دستور دولت از سایت پاک کند. یوتیوب با استفاده از عملکرد هشتگ و همچنین بررسی صفحات پرچم داران و طرفداران وی می تواند از بارگزاری مجدد این فیلم ها جلوگیری کند. روزنامه ی تایمز بیان کرده است که از میان ۷۰ هزار ویدئویی که در مورد ال اعواکی بوده است، در حال حاضر تنها ۱۸۶۰۰ ویدئو باقی مانده که آن هم در مورد اخبار و یا زندگینامه ی وی است.
یوتیوب و رسانه های اجتماعی دیگر در ماه های اخیر، تحت فشار دولت قرار گرفتند تا از انتشار فیلم ها و محتواهایی که نشانگر خشونت و یا هرگونه عمل افراط گرایانه ای است، جلوگیری کنند. تابستان امسال، یوتیوب ۴ مرحله را برای دستیابی به این هدف اعمال کرده است که شامل افزایش تعداد پرچمداران، استفاده ی بهتر از ابزارهای خودکار، بررسی دقیق تر ویدئوها و کار با گروههای ضد رادیکالیزاسون است. علاوه بر این، این سایت از نمایش محتواهایی که افراط گرایانه هستند و یا ویدئوهای مخرب در فرآیند جستجو جلوگیری می کند.
آخرین حرکت یوتیوب توسط گروه های افراط گرایانه مورد حمله قرار گرفت، برخی می گویند که باوجود اینکه ال اعواکی مرده است اما هنوز به عنوان یک عامل نفوذی برای داعشی ها محسوب می شود. با وجود اینکه ویدئوهای این روحانی به سختی در سایت یافت می شود، اما روزنامه ی تایمز اشاره کرده که می توان ویدئوهای این فرد را در سایتهایی همانند DailyMotion، the Internet Archive و فیس بوک پیدا کرد.

منبع: YouTube has removed thousands of videos from extremist cleric Anwar al-Awlaki

نظری بدهید