گزارش

گلدن گلاب ۲۰۱۸ به سنت پیشین خود به نادیده گرفتن کارگردانان زن ادامه داد

کاندیدهای گلدن گلاب ۲۰۱۸ امروز صبح اعلام شد. به نظر شما چه نقاط مشترکی در میان بهترین کارگردان های انتخاب شده وجود دارد!
کاندیدها عبارتند از:
گلیرمو دل تورو (Guillermo del Toro): فیلم شکل آب (Shape of Water)
مارتین مک دونات (Martin McDonagh): فیلم سه بیلبود در خارج از ابینگ، میسوری (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، فیلم دونکریک (Dunkirk)
ریدلی اسکات (Ridley Scott)، فیلم تمام پول جهان (All the Money in the World)
استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg)، فیلم پست (The Post)
خوب همانطور که مشخص است همگی مرد هستند.
گرتا گرویگ (Greta Gerwig)، کارگردان فیلم لیدی برد (Lady Bird) است و فیلم وی در همان ابتدا جایزه ی بهترین فیلم کمدی و موزیکال را دریافت کرد. در روزنامه ی نیویورک تایمز به عنوان یک فیلم فوق العاده معرفی شد و از دیدگاه منتقدان فیلم نیویورک بهترین فیلم شناخته شد و همچنین توانست رکورد باکس آفیس (box office) را بشکند. فیلم وی، نامزد بهترین فیلمنامه شد و ساوریس رونان (Saoirse Ronan) و لائوری متکلاف (Laurie Metcalf) هر دو نامزد بهترین بازیگر شدند. عدم حضور این فرد در میان کاندیدهای گلدن گلاب نه تنها غیر منصفانه بلکه غیر منطقی است.

در اسکار امسال: چرا زنان بهتر شناخته نشده اند؟
در ماه می سوفیا کوپالا (Sofia Coppola) کارگردان فیلم The Beguiled دومین کارگردان زنی بود که در تاریخچه ی ۷۰ ساله ی «جشنواره ی فیلم کن» به عنوان کارگردان برتر شناخته شد. با این حال این کارگردان هم، در لیست نامزدهای امروز صبح قرار نداشت. پتی جنکینز نیز که کارگردان فیلم زن شگفت انگیز (Wonder Woman) بوده و توانست جهان سینما را از آستانه ی مرگ نجات دهد و طیق گزارش باکس آفیس بالاترین فروش را در هفته ی اول خود داشته است و به عنوان بهترین فیلم مرتبط با ابرقهرمانان است، در این لیست حضور نداشت.
در ۲۰ سال گذشته تنها سه زن با نام های سوفیا کاپولا در سال ۲۰۰۳، کاترین بیگلو در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ و آوا دوونه در سال ۲۰۱۴ نامزد بهترین کارگردان شده اند اما هیچ گاه جایزه دریافت نکرده اند. گلدن گلاب تنها ترکیب آشفته ای از برنامه های تلویزیونی، فیلم درام و کمدی است که هنوز هم به عنوان معیاری معتبر در نامزدشدن اسکارها شناخته می شود. به علاوه این آکادمی در ۹۰ سال گذشته تنها ۴ زن را نامزد بهترین کارگردان اعلام کرده است. کاترین بیگلو تنها کارگردان زنی است که در سال ۲۰۰۹ برای فیلم The Hurt Locker جایزه دریافت کرده است. اینطور به نظر می رسد که درصورت وجود فضای آزاد فرهنگی، هنوز هم زنان جایگاه مناسبی در زمینه ی هنر دارا نیستند.

منبع: The 2018 Golden Globes continue tradition by totally ignoring female directors

نظری بدهید