پزشکی

چربی از بدن شما در برابر عفونت محافظت می کند

آیا این کریسمس وزن اضافه کرده اید؟ لازم نیست به خود سخت بگیرید چرا که چربی ها انقدرها هم بد نیستند. شواهد مورد بررسی قرار گرفته در موش ها و میمون ها نشان می دهد که چربی برای ذخیره سازی سلول های ایمنی مهم است و حتی می تواند در مبارزه با عفونت موثرباشد.
یاسمین بلکید و تیم او در موسسه ملی بهداشت ایالات متحده دریافتند که یک نوع سلول ایمنی به نام لنفوسیت تی خاطره (T cell memory) در چربی بدن موش ها ذخیره می شود. این سلول ها به مبارزه با عفونت می پردازند. هنگامی که در معرض یک بیماری پاتوژن قرار می گیرند، زمانی که برای بار دوم با این بیماری مواجه می شوند بدن عکس العمل قویتری نشان می دهد.
هنگامی که محققان موش را با انگل یا باکتری آلوده کردند متوجه شدند که T cell memory در چربی بدن حیوانات به طور متراکم جمع شده است. آزمایشات نشان داد که این سلول ها به نظر می رسید موثر تر از آنهایی است که در اندام های دیگر ذخیره می شوند، به عنوان مثال در تکرار و آزاد سازی مواد شیمیایی برای مبارزه با عفونت موثرتر عمل می کنند.
پس از قرار دادن دوباره موش ها در همان پاتوژن ها سلولهای T cell memory که در چربی هایشان ذخیره شده بود سریعترین واکنش نشان دادند.
تیم بلکید متوجه شد که میمون ها نیز دارای مقدار زیادی از T cell memory در چربی بدن خود هستند و این سلول ها در چربی بهتر از سایر اندام ها عمل می کنند.
بلکید می گوید: «این بدین معنی نیست که بافت چربی تنها به نوعی مخزنی برای این نوع سلول ها هستند بلکه سلول T cell memory در این ناحیه عملکرد بیشتری از خود نشان می دهند. بافت چربی مانند یک معجون جادویی عمل می کند که میتواند سلولهای لنفوسیت تی را به طور مطلوب فعال کند.»

پیوند چربی

در یک آزمایش دیگر تیم پزشکی، چربی را از بدن موش هایی که به بیماری پاتوژن مبتلا بودند گرفتند و به موشهایی که هرگز با آن آلوده نشده بودند تزرق کردند. هنگامی که این موشها در معرض باکتری یا انگل قرار گرفتند سلولهای لنفوسیت در چربی تزریق شده، از این موش ها محافظت کردند به نحویکه گویا پیش از این با پاتوژن مبتلا شده بودند و بدنشان واکسینه شده بود.
بلکید می گوید: «کافی است که حفاظت خوبی در برابر عفونت ایجاد شود.»
او فکر می کند که این سلول های T cell memory از قدرت انحصاری برخوردار هستند زیرا ممکن است در بافت چربی غنی از انرژی که در آن ذخیره می شوند مورد تغذیه قرار گیرند و در ادامه میگوید:« سلولهای T cell memory مقدار زیادی مواد مغذی را در اختیار دارند.»
آنتونی فرانت در دانشگاه کلمبیا نیویورک میگوید:« یافته ها باید دیدگاه افراد را نسبت به چاقی تغییر دهد. اگر شما یک کتاب درسی را در این باره مطالعه کنید، خواهید دید که این کتاب ها، ارگان های ایمنی را تنها غده های لنفاوی و غده طیموس معرفی می کنند، اما این مطالعه و دیگرتحقیقات میتواند بینش ما را تغییر دهد.» او همچنین می گوید:« چربی باید به عنوان یک عضو ایمنی بدن در نظر گرفته شود.»
بلکید می گوید :«چربی زیاد خوب نیست. وقتی افراد چاق می شوند ارتباط بین بافت چربی و سلول های ایمنی تغییر می کند که منجر به التهاب مضر می شود با این حال داشتن مقداری چربی بسیار سالم است.»
فرانت می گوید: «من فکر نمی کنم اختلالات کوچک در چربی بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد اما شاید بتوانیم با استفاده از این تحقیق به فواید چربی در بدن پی ببریم .»
بلکید در حال حاضر به دنبال بررسی سلول های ایمنی در نمونه برداری از بافت چربی انسان است. در این بررسی، او کشف خواهد کرد که دقیقا چه سلول های چربی برای افزایش قدرت سلول های ایمنی موثر است. او امیدوار است که این امر منجر به راه های جدیدی برای تقویت پاسخ ایمنی بدن نسبت به عفونت، سرطان و واکسیناسیون شود. او می گوید: «شما می توانید سلول های ایمنی را از بدن یک فرد گرفته آنها را فعال و قادر به مبارزه با سرطان کنید و سپس به بدن فرد مورد نظر تزریق کنید.»

منبع: Your body fat may be protecting you against infections

نظری بدهید