ریاضیات

بزرگترین عدد اول کشف شده یک هفته طول می کشد تا نوشته شود

این نخستین بار است که عددی اول با یک میلیون رقم بزرگتر از رکورد قبلی کشف شده است.
اگر زمان کافی دارید ، شاید بتوانید بزرگترین عدد اول شناخته شده را تایپ کنید.
بزرگترین عدد اول کشف شده شامل ۲۳،۲۴۹،۴۲۵ رقم است تقریبا یک میلیون رقم بیشتر از رکورد قبلی است که یک سال پیش کشف شده است. برای کشف این عدد اول عدد ۲ را باید ۷۷میلیون و ۲۳۲ هزار و ۹۱۷ بار در خود ضرب کرد و سپس یک را از آن کم کرد.
از آنجا که هیچ کس حتی یک ریاضیدان زمان خواندن ۲۳ میلیون رقم را ندارد این شماره نام M77232917 را به خود گرفته است.(اما آن را ۲ به توان ۷۷۲۳۲۹۱۷ منهای ۱ می خوانند.)
یک پروژه کامپیوتری مشترک به نام Great Internet Mersenne Prime Search که سالهاست مشغول این پروژه است ،در اواخر ماه دسامبر توسط یکی از اعضا به نام جاناتان پیس مهندس الکتریک در ایالت تنسی بوسیله رایانه اش پس از ۱۴ سال تحقیق این عدد را کشف کرد. در این پروژه کلاس های اعداد اول مرسن برای کشف اعداد اول نادر که نخستین بار توسط مارین مرس در قرن هفدهم پایه گذاری شده است تشکیل می شود.
سایت جستجو در کامپیوتر سعی کرد حجم عظیمی از عدد را برای کسانی که نمی توانند آن را بشمارند توضیح دهد .
عدد ۲۳،۲۴۹،۴۲۵ رقمی بسیار بزرگ است .بزرگ به اندازه کافی برای پر کردن طاقچه از کتابهایی شامل ۹۰۰۰ صفحه ! اگر در هر ثانیه شما پنج رقم را در یک اینچ بنویسید بعد از ۵۴ روزعددی به طول ۷۳ مایل (۱۱۸ کیلومتر) را مشاهده می کنید که تقریبا ۳ مایل (۵ کیلومتر) طولانی تر از رکورد عدد اول پیشین است.
همانطور که می دانید عدد اول عددی است که تنها بر ۱ و خود بخش پذیر است.

نظری بدهید