پزشکی دانش‌ها

چربی های سوزانده شده در بدن به کجا می روند؟

مطالبی که درباره ی تناسب اندام و چربی بدن در روزنامه ها و مجلات منتشر می شود بسیاری از افراد را نا امید می کند. اما امسال مجله PopSci به فواید چربی در بدن می پردازد .

زمانیکه غذا می خورید مواد غذایی در جهت سوخت ساز در بدن حرکت می کند.ابتدا از طریق دستگاه گوارش عبور می کند و سپس بدن مواد مغذی را جذب می کند و از آن برای تامین قدرت بدنی بطور روزانه استفاده می کند و در نهایت مواد زائد باقیمانده از طریق مثانه یا روده خارج می شود.

اما زمانیکه مشغول کار هستید و یک وعده غذایی را میل نمی کنید و یا به  انرژی بیشتری از مواد غذایی نیاز دارید چه اتفاقی می افتد ؟ درست همین موقع است که چربی که تا این لحظه در بدن ذخیره شده است به شما کمک می کند . چربی مانند یک باتری عمل می کند و آماده ارائه انرژی به بدن هنگام نیاز است.

سلول چربی چیست؟

انسان ها دارای دو نوع سلول چربی هستند به نام سلول های چربی قهوه ای و سلول های چربی سفید که اخیرا بسیار رایج هستند.

سلولهای چربی در انسان به طور عمده در دوران کودکی و بلوغ رشد می کنند. پس از آن تعداد سلول های چربی بدن شما نسبتا ثابت باقی می ماند. این سلولها بافت چربی را تشکیل می دهند و هورمون ها را به بدن وارد می کنند تا بتوانند همه چیز را از سوخت و ساز بدن گرفته تا وزن بدن تنظیم کنند.

از آنجا که ما به طور کلی مجموعه ای از این سلول ها را داریم در حقیقت بدست آوردن وزن شامل ساخت بیشتر سلول نیست. در عوض سلول های فردی به عنوان سیستم گوارشی گسترش می یابند و موادغذایی را تجزیه می کنند و برای استفاده های بعدی مورد ذخیره قرار می دهند که در زمان مورد نیاز مانند دو ماراتن یا پیاده روی منقبض می شوند وبه سلول چربی تبدیل می شوند.

زمانی که چربی سوزانده می شود چه اتفاقی می افتد

پس در طول فرآیند انقباض زمانی که چربی سوزانده می شود چه اتفاقی می افتد؟ بر خلاف باورهای عمومی تمام چربی های مورد استفاده بدن به طور مستقیم به انرژی یا به عضله تبدیل نمی شود و با سایر مواد زائد جامد خود خارج نمی شوند.

اما باید به جایی برسد چرا که چربی نمی تواند ناپدید شود.

چربی داخل سلول های چربی شما ذخیره می شود و سپس به عنوان تری گلیسیرید به بدن برگردانده می شود. این ها از طریق یک سری واکنش های شیمیایی به انرژی تبدیل می شوند اما این روند ۱۰۰ درصد کارآمد نیست و بدن به خوبی توانایی انجام فرایند را ندارد.

انرژی که از طریق مصرف چربی ذخیره شده بدست می آید و برای کارهایی مانند بلند کردن پا و یا حمل کیف خود بر روی شانه استفاده می شود منجر به تولید محصولات زائد مانند آب و کربن دی اکسید می شود.

بعضی از آب های تولید شده هنگامیکه بدن چربی تولید می کند از طریق ادرار و عرق خارج می شوند. اما تحقیقی در سال ۲۰۱۴ توسط مجله پزشکی بریتانیا نشان داد که بسیاری ازمحصولات زائد (از جمله کربن دی اکسید) از طریق سیستم تنفسی خارج می شوند.

شما محصولات زائدی که توسط سوخت چربی بدست می آید را از طریق تنفس وارد هوا می کنید به طوریکه اکسیژن مصرف شده و کربن دی اکسید تولید می شود. از بین بردن چربی هنگام ورزش یا پیاده روی می تواند خسته کننده و دشوار باشد اما مانند تنفس یک فرایند طبیعی را طی می کند.

منبع: ?When you burn fat, where does it actually go

نظری بدهید