تکنولوژی

گوگل از اواسط اکتبر تقریبا ۶ میلیون هوم اسپیکر خانگی فروخته است

google sales home speker

گوگل تصمیم گرفته است که درباره ی موفقیتش در مورد اسپیکرهای خانگی، امروز پستی در وبلاگ بگذارد که «از ماه اکتبر که گوگل هوم مینی های خود را عرضه کرده است، هر ثانیه بیش از ۱ عدد از آن را می فروشد» که بدین معنا است از ۱۹ اکتبر تا دیروز، گوگل ۷۳/۶ میلیون اسپیکر فروخته است.

اما گوگل دقیقا مشخص نکرده که نسبت فروش هوم، هوم مینی و هوم ماکس به چه صورتی بوده است. به نظر می رسد که هوم مینی که با قیمت ۲۹ دلار در تعطیلات کریسمس به فروش رسید، نسبت به بقیه محبوبیت بیشتری دارد.  هوم مکس در اواسط دسامبر با قیمت ۳۹۹ دلار عرضه شد، به خاطر قیمت بالای آن به احتمال زیاد سهم کمی از فروش را به خود اختصاص داده است.

چه اتفاقی می افتد وقتی که شما در حال فروش یک گجت جدید، ضرر مالی بدهید؟

سوال دیگه این است که آیا واقعا گوگل از این راه درآمدی هم کسب می کند؟ تصور می شود که گوگل به ازای فروش هر دستگاه گوگل مینی، ضرر میدهد. دویترز در یکی از آنالیزهایش نشان داد که هزینه ی قطعات آن به تنهایی ۲۶ دلار می شود که هزینه ی توسعه، خدمات، تبلیغات، فروش و … آن را شامل نمی شود. قطعا این یک بازی است که گوگل مدت هاست در آن نقش بازی می کند. اسیستنت ها روش هایی هستند که از طریق آن گوگل مطمئن می شود که مردم می توانند به اطلاعات و اخبار دسترسی داشته باشند. گوگل راه های مختلفی را برای کسب درآمد دارد مانند تبلیغات و یا اطلاعاتی که برای آینده جمع آوری کرده است.

گوگل در این راه تنها نیست.آمازون نیز اعتقاد به ضرر مالی در فروش اکو دات دارد، که با قیمت ۲۹ دلار در تعطیلات به فروش رسیده است. آمازون هیچ گاه میزان فروش خود را به طور مشخص بیان نمی کند، اما بیان کرده است که بیش از ۱۰ میلیون از دستگاه های الکسا در تعطیلات بفروش رسیده است. آمازون هم مانند گوگل حاضر شده که این ضرر مالی را بپذیرد تا از آن طریق تمام مردم از طریق این دستگاه بتوانند با فروشگاه آمازون در ارتباط باشند.

ظاهرا این استراتژی درست کار می کند. قیمت بسیار پایین این دستگاه ها باعث می شود که مردم این اسپیکرهای هوشمند را بخرند و به این اکوسیستم بپیوندند. این کمپانی ها از ازدست دادن چند دلار در قبال بدست آوردن مشتریان زیاد بسیار خوشنود هستند.

گوگل همچنین امروز یک بررسی کلی در مورد فروش تمامی دستگاه های خانگی پرداخت. این شرکت بیان کرد که آمار فروش تمامی انواع دستگاه های خانگی (اعم از گوگل وای فای و کروم کست ها) در سال ۲۰۱۷ چیزی بیش از ده ها میلیون است این آمار، آمار خاص و مفیدی نیست اما نشان دهنده ی این است که دستگاه های گوگل مردم پسند هستند.

منبع: Google sold over 6 million Home speakers since mid-October

نظری بدهید