دانش‌ها

افزایش قد در فضا

This is how much humans actually grow when they go to space

انسان تحت نیروی جاذبه قرار دارد بنابراین هنگامی که انسان به فضا فرستاده می شود وزن این نیرو بسیار ضعیف است و اتفاقات جالبی را به همراه دارد . در روز دوشنبه گذشته نوریشگی کانای ، فضانورد ژاپنی، در توییتر خود با افتخار ادعا کرد که پس از گذراندن سه هفته در ایستگاه فضایی بین المللی قد وی سه و نیم اینچ رشد یافته است.

در حقیقت یک واقعیت ثابت شده است که حضور طولانی در مکان هایی با جاذبه صفر می تواند باعث افزایش طول ستون فقرات شود اما افزایش طول سه و نیم اینچ در مقایسه با دیگر فضانوردان امری جالب است که در اندازه گیری دوباره مشخص شد که فقط حدود دو سانتی متر رشد کرده است نه کاملا یک اینچ.

متاسفانه هنگامی که او به زمین بازگشت گرانش زمین باعث شد که طول قد او کاهش یابد.

کانای اولین فضانوردی نیست که درمورد افزایش قد در طول سفر فضایی گزارش می دهد. زمانی که اسکات کلی در ماه مارس سال ۲۰۱۶ به زمین بازگشت در حالیکه تقریبا یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی بود، قد او در حدود دو اینچ افزایش یافت. زمان صرف شده در محیط جاذبه صفر مانند ایستگاه فضایی بین المللی باعث می شود که ستون فقرات کشش یابد. جاذبه زمین با بهم نزدیک کردن استخوان های مهره طول ستون فقرات را کمتر می کند اما بدون گرانش فاصله مهره ها به طور طبیعی افزایش می یابد و باعث بلندتر شدن قد فرد می شود.

به طور معمول فضانوردان در فضا می توانند حد اکثر تا سه درصد ارتفاع اصلی خود رشد کنند به همین علت اعلامیه کانای فضانوردان دیگر را متعجب کرد . پس از برگشت از فضا و سپری کردن چند روز یا چند هفته بر روی زمین گرانش زمین فرد را فشرده می کند تا به ارتفاع اصلی خود بازگردد.

حضور در محیط های جاذبه صفر باعث عوارض جانبی بالقوه در بدن انسان می شود. متاسفانه انسانها به اندازه کافی زمان در فضا صرف نکرده اند تا دانشمندان به عوارض منفی پی ببرند. اما می دانیم که فقدان گرانش می تواند نحوه ی طبیعی جریان خون و مایع بدن را تغییر دهد و تمام مایع بدن را به سمت بالا ی بدن سوق دهد که این جریان باعث ایجاد فشار و تورم در مناطق خاصی می شود به خصوص درناحیه پشت چشم که می تواند منجر به مشکلات بینایی شود. البته مسئله مهم دیگر تابش است. در محدوده میدان های مغناطیسی زمین انسان ها از بسیاری از تابش های آفتاب محافظت می شوند اما در مدار انسانها بسیار آسیب پذیر هستند بطوریکه این تابش ها می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

اما به همان اندازه که سلامت افراد بر روی زمین می تواند کاملا متفاوت باشد ممکن است در هر یک از فضانوردان اثری متفاوت داشته باشد . به همین علت ناسا بر روی یک دوقلو یکسان به تحقیق و بررسی می پردازد .این دوقلو به نام اسکات و مارک هر دو فضانورد هستند. اسکات تمام سال را در ایستگاه فضایی بین المللی گذرانده است در حالیکه مارک بر روی زمین زندگی کرده است. در طول این سال ناسا و سایر محققان بر سلامت هر دو برادر نظارت داشته اند و این کار را با امید به ارزیابی بهتر تغییرات فیزیولوژیکی موقت و بلند مدت مرتبط با پرواز فضایی ادامه دادند. این امر در سال های آتی بسیار مفید خواهد بود چراکه در برنامه های فرستادن انسانها به مریخ مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین اگر آرزو می کنید که کمی قدتان بلندتر باشد می توانید به یک فضانورد تبدیل شوید که در ماموریت های طولانی مدت فضا شرکت می کند. اما به یاد داشته باشید زمانی که در آنجا هستید از قد بلند خود لذت ببرید زیرا زمانی که به زمین بازمی گردید قد طبیعی خود را مشاهده می کنید.

منبع: This is how much humans actually grow when they go to space

نظری بدهید