زیست شناسی

نروژ قرار است ۱۳ میلیون دلار برای ارتقای بانک ذخیره ی گونه های بذر جهانی خود بپردازد

نروژ قرار است ۱۰۰ میلیون کرون نروژ (معادل ۷/۱۲ میلیون دلار) برای به روز رسانی بانک ذخیره ی بذر خود که در ۱۰ سال گذشته ساخته شده است بپردازد. بانک ذخیره ی گونه های بذر جهانی در معادن زغال سنگ قطب شمال برای ذخیره سازی و حفاظت از محصولات و گیاهان جهان از وقایاع طبیعی و یا انسان ساخت ساخته شده است. اگر جنگهای هسته ای و یا گرم شدن کره ی زمین اتفاق بیافتد، دولت می تواند از این بانک دخواست بذرهای مورد نیاز را برای بازسازی صنایع کشاورزی به عمل آورد.

دولت نروژ بیان کرده است که این به روز رسانی و ارتقا شامل ساخت یک تونل دسترسی جدید بتنی و یک ساختمان خدماتی که در آن واحدهای اضطراری و یخچال و تجهیزات الکتریکی دیگری که گرمای مورد نیاز تونل را ساطع می کند تعبیه شده اند. جان گریگ دیل، وزیر غذا و کشاورزی نروژ بیان کرده است که کارهای ساختمانی آن به زودی آغاز خواهد شد. دیل در بیانیه ای بیان کرده است که «مهمترین وظیفه حفاظت از تمامی مواد ژنتیکی مهم برای امنیت غذایی جهان است.»

این بانک در جزیره ای دور افتاده در مجمع الجزایر اسلوبار بین نروژ و قطب شمال قرار دارد و ظرفیت ذخیره ی آن ۵/۴ میلیون گونه ی مختلف گیاهی است. در حال حاضر بیش از ۸۹۰ هزار گونه از تمامی کشورهای اطراف جمع آوری شده است که شامل تنوعی از محصولات اساسی مانند ذرت، برنج، گندم، گوساله، جو و سیب زمینی می شود.

محققین برای اولین بار به بذرهای بانک جهانی در سال ۲۰۱۵ دست یافتند و از آن برای ایجاد بانک بذر در مراکش و لبنان، پس از انکه بانک بذر حلب سوریه در جنگهای داخلی کشور آسیب دید، استفاه کردند.

سال گذشته، ذوب شدن لایه های منجمد اعماق زمین باعث افزایش دمای غیرمعمولی در این بانک بذر شد اما خوشبختانه آب به درون این بانک نفوذ نکرد. جزیره ای که بذر ها در آن نگه داشته می شوند، بایگانی داده های جهانی نیز محسوب می شود که در آن اطلاعات بر روی رولهای فیلمی ذخیره و نگهداری می شوند.

منبع: Norway will spend $13 million to upgrade its doomsday seed vault

نظری بدهید