پزشکی

جلوگیری از عطسه می تواند باعث پارگی گلو شود

Suppressing a Sneeze Could Rupture Your Throat

تلاش برای نگهداشتن عطسه می تواند منجر به یک فاجعه شود.

یک بیمار ۳۴ ساله از شدت گلو درد و تغییر قابل توجه در صدا که بدلیل گرفتن بینی و بستن دهان هنگام عطسه در او ظاهر شد ،به یکی از بیمارستانهای انگلیس مراجعه کرد .او به پزشکان گفت که پس از تلاش برای نگهداشتن عطسه فورا در گلو احساس سوزش و تورم کرده ا ست.

هنگامی که پزشکان او را مورد آزمایش و بررسی قرار دادند توانستند صدای خراش را که در اصطلاح پزشکی کرپیتوس نامیده می شود، از گردن به قفس سینه اش بشنوند. هنگامی که پزشکان چنین صداهایی را می شنوند معمولا نشان دهنده ی این است که کیسه های هوا به حفره سینه فشار می آورند که شرایط مطلوبی نیست. از آنجا که علائم آن فرد باعث ایجاد عوارض جدی شد پزشکان برای او یک لوله تغذیه قرار دادند و تا زمانی که درد و تورم از بین برود، آنتی بیوتیک برای وی تجویز کردند.

این شخص بعد از هفت روز از بیمارستان مرخص شد و پزشکان به او توصیه کردند تا راه های هوایی خود را هنگام عطسه مسدود نکند.

وضعیت آن شخص که پزشکان آن را «سوراخ شدن خود به خودی گلو» نامیده اند، معمولا ناشی از ضربه به گلوگاه انسان است و گاهی اوقات می تواند ناشی از سرفه شدید، قی کردن و یا استفراغ باشد. با این حال پاره شدن گلو که ناشی از سرکوب کردن عطسه ایجاد می شود بسیار نادر است .

پزشکان در گزارش خود که روز دوشنبه در BMJ Case Reports منتشر شد، نوشته اند :«توقف عطسه از طریق مسدود کردن بینی و دهان خطرناک است و باید اجتناب شود.»

علاوه بر پاره شدن گلو بستن دهان و گرفتن بینی هنگام عطسه می تواند باعث پاره شدن پرده گوش و سیاه رگ در مغز شود. بنابراین هنگامی که احساس خارش در بینی می کنید اجازه دهید تا به راحتی عطسه کنید  فقط به یاد داشته باشید که دهانتان را بپوشانید.

منبع: Suppressing a Sneeze Could Rupture Your Throat

نظری بدهید