انسان شناسی باستان شناسی

قدیمی ترین خال کوبی در مومیایی های ۵۰۰۰ ساله مصری یافت شده است

این تصاویر از یک گاو وحشی و یک گوسفند بربری است که در قسمت بالای بازوی یک مرد مومیای خالکوبی شده است و همچنین نقشی S شکل بر روی بازو و شانه زن مومیایی را می توانید مشاهده کنید.

با توجه به شواهد بدست آمده این کشف هزارساله سنت خالکوبی را بین مردم آفریقا نشان می دهد.

 قدیمی ترین خال کوبی در مومیایی های 5000 ساله مصری یافت شده است

اولین خال کوبی: یک گاو وحشی با دم بلند و شاخهای هنرمندانه و بالاتر از آن یک گوسفند بربری با شاخ های منحنی و یک شانه خم شده قرار دارد.

 قدیمی ترین خال کوبی در مومیایی های 5000 ساله مصری یافت شده است

جزئیات این خالکوبی ها در مجله علوم باستان شناسی منتشر شده است.

دانیل آنتوان، یکی از نویسندگان محقق و معاون انسان شناسی فیزیکی موزه بریتانیا، گفت که این کشف درک ما را در مورد نحوه زندگی مردم در این دوران تغییر داده است. 

وی در گزارشی به بی بی سی گفت: «در حال حاضر ما در حال به دست آوردن بینش جدید قابل توجهی در زندگی این اجساد باقیمانده هستیم. باور کردنی نیست که این اجساد بیش از ۵۰۰۰ سال سن دارند که هزاران سال قدیمی تر از اجساد خالکوبی شده یافته شده در آفریقا هستند .»

مومیایی مرد حدود ۱۰۰ سال پیش یافت شده است.

با توجه به سی تی اسکن های قبلی مرد مومیایی بین ۱۸ تا ۲۱ سال سن داشته است که توسط زخم ناشی از خنجر وارد شده در کمر جان خود را از دست داده است.

لکه های تیره بر روی بازوی جسد به نظر بی اهمیت می آمد تا اینکه توسط اسکن مادون قرمز مشخص شد که این لکه ها خالکوبی هستند که به شکل دو حیوان روی هم قرار گرفته طراحی شده است . یکی به عنوان گاو وحشی با یک دم بلند و شاخ های هنرمندانه تفسیر می شود و مورد دیگر به نظر می رسد که یک گوسفند با شاخ های منحنی و شانه ای خم شده است.

مومیایی زن دارای خالکوبی است که ممکن است نشان دهنده وضعیت، شجاعت و دانش جادویی باشد.

 قدیمی ترین خال کوبی در مومیایی های 5000 ساله مصری یافت شده است

درناحیه ی پایین شانه مومیایی زن  چهار طرح کوچک به شکل S دیده می شود.

او همچنین دارای یک طرح و نقشی است که تصور می شود به منظور نشان دادن عصاها در رقص آیینی کشیده شده است.

این طرح ها زیر پوست هستند و احتمالا رنگدانه آن سیاه است.

درگذشته باستان شناسان تصور می کردند که تنها زنان در گذشته خالکوبی داشته اند اما کشف خال کوبی بر روی مومیایی مرد در حال حاضر نشان دهنده استفاده از پیرایش بدن در هر دو جنسیت است.

محققان معتقدند که خال کوبی ها بیانگر تعادل، شجاعت و علوم جادویی بودند.

مومیایی ها در Gebelein در بخش جنوب غربی مصر و در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب modern-day Luxor واقع شده اند.

افراد بدون هیچگونه آمادگی خاص در گورهای کم عمق دفن شدند اما بدن آنها به طور طبیعی توسط گرما، شور و خشکی کویر حفظ شده است.

نتایج رادیو کربن نشان می دهد که آنها بین سالهای ۳۳۵۱ تا ۳۰۱۷ قبل از میلاد زندگی می کردند، درست قبل از اینکه منطقه توسط اولین فرعون در حدود ۳۱۰۰ سال قبل از میلاد متحد شود.

قدیمی ترین نمونه از خالکوبی در مومیایی آلپ به نام Ötzi شناخته شده است که بین ۳۳۷۰ تا ۳۱۰۰ قبل از میلاد زندگی می کرد. اما خالکوبی او اشکال را برنمی گیرد بلکه خطوط عمودی یا افقی را نشان می داد.

۴ طرح S شکل واقع در شانه راست زن مومیای

منبع: ‘Oldest tattoo’ found on 5,000-year-old Egyptian mummies

نظری بدهید