پرسش و پاسخ

بهترین راه برای خشک کردن گل طبیعی

بهترین راه برای خشک کردن گل طبیعی

گل ها در روز ولنتاین خوب جلوه می کنند و باعث دلبری افراد می شوند اما با وجود تمام تلاش ها، نمی توانید آنها را برای همیشه تازه و سرحال نگه دارید. اگر واقعا میخواهید گلهای خود را حفظ کنید باید رطوبت آن را با یک فرآیند مانند خشک کردن آن در هوا، پرس کردن یا قرار دادن آن در مایکروویو خارج کنید. (همچنین می توانید آنها را در موم غوطه ور کنید اما انجام این روش دشوار است.)

آلفرد پالومارس، معاون خرده فروشی Flowers-800-1 در ایمیلی به مجله Popular Science گفته است: «بسیاری از تکنیک های جدید و غیرمعمول وجود دارد وتمام این راه ها نتایج زیبا و سازگارانه را حاصل می نماید اما هر کدام از روشها جوانب مثبت و منفی خود را دارند.»

روش سنتی: خشک کردن با هوا

با استفاده از این تکنیک کلاسیک شما می توانید به راحتی دسته گل خود را برعکس در جایی آویزان کنید. از آنجا که هوا رطوبت را ازگل دور می کند به تدریج آب موجود در گل کشیده می شود .

با این حال این روش می تواند کمی ناکارآمد باشد چرا که امکان دارد گلبرگهای گل ریزش کنند و کپک بزنند علاوه بر آن این روش چندین هفته طول می کشد .یکی از مزایای آن این است که این روش ساقه ی گل را حفظ می کند .

برای شروع نیاز به نخ یا روبان دارید و یک مکان خوب تهویه مناسب و عدم وجود نور مستقیم  (مانند کمدی که درب آن باز است) یک قلاب یا آویز که وزن دسته گل را تحمل کند واگر می خواهید یک اسپری مو .

اگر می خواهید به طور طبیعی با هوا آن را خشک کنید صبر کنید تا گلهای های شما به طور  کاملا باز شوند سپس بعضی از آنها را با ساقه های خود به هم گره بزنید. آنها را به اندازه ای که از جای خود نیافتند ببندید. ممکن است منقبض شوند اما ساقه ها تا نمی شوند زیرا این مناطق فشرده و مرطوب خواهند شد و ممکن است کپک بزنند.

سپس دسته گل خودرا برعکس در مکان مورد نظر آویزان کنید . تهویه به خشک کردن گل ها کمک می کند و کمبود نور خورشید مانع از کدر شدن رنگ آن می شود. دسته گل را برای دو تا چهار هفته ترک کنید و با فواصل منظم بازبینی کنید تا روند خشک شدن را ملاحظه کنید. هنگامی که گلهایتان خشک شد به آن به منظور جلوگیری از فاسد شدن اسپری مو بزنید.

برای کسانی که ریسک پذیر نیستند: پرس کردن گلها در کتاب

یکی از روشهای آسان برای نگهداری گل پرس کردن آن در کتاب است . این بدان معنا نیست که این فرایند سریع است بلکه می تواند یک ماه طول بکشد تا گلبرگ به طور کامل خشک شود اما کار شما تا حد زیادی آسان است.

پالومارس گفت: «برای این تکنیک نیازمند تلاش و نگهداری کمی است و نتایج به طور پیوسته شگفت انگیز است. تنها نکته مهم این است که برای بهتر پرس شدن باید ساقه را از گل جدا کرد.»

برای این روش شما به یک کتاب کلفت و محکم مانند یک دیکشنری، چند ورق کاغذ یا کاغذ موم و یک قیچی دارید.

ساقه های گل را تا حد امکان جدا کنید سپس کتاب را به مرکز باز کنید و صفحات را با یک ورق کاغذ یا کاغذ موم بپوشانید. کتاب را ببندید و دوباره آن را باز کنید تا لایه ها بدون چین و چروک در محل قرار گیرد. سرانجام گل را نزدیک به وسط یکی از صفحات قرار دهید، آنرا را بر روی کاغذ فشار دهید و کتاب را ببندید.

با گذشت زمان کاغذ چسبنده یا کاغذ موم، رطوبت را از گل جذب می کند و به تدریج آن را خشک می کند. یک بار در هفته روند خشک شدن گل را بررسی کنید سپس کاغذ لاکی را با کاغذی دیگر جایگزین کنید تا در سطحی خشک قرار گیرد  پس از چهار تا پنج هفته گل می شود و ماندگاری آن نامحدود است .

برای افراد عجول: ژل سیلیکا

اگر شما خواهان نتایج سریع هستید می توانید به روند خشک کردن سرعت بخشید. با این حال این تکنیک ها نیاز به توجه بیشتر به گل ها دارند. گاهی اوقات خشک کرن بیش از حد گل موجب شکننده شدن گلبرگها می شود.

برای استفاده از این روش گل های خود را در یک ماده جذب کننده رطوبت مانند ژل سیلیکا، دی اکسید سیلیکون جزء کلیدی ماسه ، قرار دهید. گرچه ژل سیلیکا می تواند گران باشد (۲۱ دلار برای پنج پوند وزن در سایت آمازون) ولی شما می توانید آن را دوباره استفاده کنید. علاوه بر ژل به یک ظرف نگهدارنده محکم مانند شیشه مربا یا ظروف پلاستیکی فریزری نیاز خواهید داشت.

مقداری ژل سیلیکا را به انتهای ظرف اضافه کنید تا یک لایه بین یک تا نیم اینچ ضخیم ایجاد شود. لایه ای از گل ها را اضافه کنید و سپس روی آن ژل اضافه کنید تا مطمئن شوید که ژل بین گلبرگ ها قرار دارد و کاملا پوشیده شده است. درب را ببندید و آن را برای چند روز نگه دارید.

روند خشک شدن آن را هر دو روز تا چند هفته بررسی کنید تا کاملا خشک شوند. سپس آنها از ظرف خارج کنید و مواد باقیمانده  ژل را از گل پاک کنید و برای مصرف بعدی مواد را نگهدارید . ژل سیلیکا تا زمانی که به رنگ صورتی در نیامده باشد می توان از آن استفاده کرد چراکه وقتی تغییر رنگ دهد خاصیت جذب رطوبیت از بین می رود .

برای افراد عجول: پرس کردن در مایکروویو

درست همانطور که ماده سیلیکا به عنوان یک نسخه سریع از تکنیک خشک کردن هوا عمل می کند، می توانید با استفاده از پرس کردن در مایکروویوها استفاده کرد. تابش مایکروویو مایع داخل گل را گرم می کند وبه صورت بخار این مایع خارج می شود و گل خشک می شود.

پالومارس گفت: «در حالی که ممکن است به نظر غیر معمول برسد اما پرس کردن گل ها در مایکروویو یک گزینه کاملا امن و سریع برای کسانی که به دنبال صرفه جویی در وقت و منابع هستند. با این حال مانند هر روش میانبر دیگر  احتمال بروز نتایج متفاوتی در مقایسه با دیگرروشها  وجود دارد.»

برای این گزینه شما نیاز به دو بشقاب سرامیکی مایکروویو، چندین فیلتر قهوه و البته مایکروویو دارید.

برای شروع، لایه مواد خود را به این ترتیب قرار دهید:  صورت بشقاب، فیلتر قهوه، گل، فیلتر قهوه، صورت بشقاب . این ساندویچ را به مدت  یک دقیقه در مایکروویو بگذارید و سپس آن را بیرون بیاورید، خشکی گل را بررسی کنید و فیلترهای قهوه را با فیلترهای تازه جایگزین کنید. این روند را تا زمانی که گل خشک شود تکرار کنید.

با استفاده از تمام این تکنیک ها می توانید ماندگاری گل های خود را افزایش دهید. سعی کنید از چندین روش متفاوت به کار گیرید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

منبع: The best ways to preserve your flowers

نظری بدهید