پزشکی

رایج بودن حملات قلبی پس از تغییرات شدید دما (قسمت اول)

Heart attacks seem more common after extreme temperature changes

دما در طول ساحل شرقی در ماه گذشته به شدت نوسان داشت. از یک روز زمستانی سرد که برای ماه فوریه، امری طبیعی است تا یک روز تابستانی گرم اما عجیب. این یک پیشگویی معتبر از تغییرات اقلیمی جهانی است و به نوبه خود می تواند یک رویداد آزردهنده باشد بطوریکه مردم را مجبور به تغییر لباس خود، استفاده از ترموستات و پنکه سقفی کند.

به نظر می رسد چنین تغییرات ناگهانی دما برای سلامتی شما مضر باشد. محققان قلب و عروق در میشیگان به تازگی تغییرات شدید روزانه درجه حرارت را منجر به افزایش قابل توجهی در حملات قلبی یافتند. یافته ای که باعث افزایش احتمال اثرات نامطلوب گرمایش زمین بر سلامتی انسان را روشن می سازد.

Hedvig Andersson، محقق قلب شناس در دانشگاه میشیگان، گفت: «انتظار می رود که گرمایش جهانی باعث ایجاد رویداد شدید آب و هوایی  شود که ممکن است به نوبه خود منجر به نوسان های روز افزون در دمای بالا شود. مطالعه ما نشان می دهد که چنین نوسان هایی در دمای محیط فضای باز به طور بالقوه منجر به افزایش تعداد حملات قلبی و سلامت قلب در جهان می شود.»

Heart attacks seem more common after extreme temperature changes

بسیاری از اثرات مضر تغییر دمای هوایی بر سلامت انسان مشخص شده است. از بدتر شدن آلرژی فصلی و گسترش بیماری های عفونی تا تاثیر مرگبار امواج گرما، سیل، و خشکسالی تاثیرات نامطلوبی را بر سلامت انسان به جای می گذارد.

شواهد موجود نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی در حال حاضر بر مشکلات قلبی تاثیرگذار است مانند آلودگی هوا، آتش سوزی ناشی ازتغییر آب و هوایی و استرس که یکی از عوامل خطرناک شناخته شده برای بیماری های قلبی است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ محققان قلب و عروق نیواورلئان گزارش دادند که در سال های پس از طوفان کاترینا افزایش حملات قلبی سه برابر شده است احتمالا به دلیل مبارزه های ناشی از استرس که بسیاری از ساکنان پس از طوفان متحمل ساخت دوباره خانه های خود شدند.

دانشمندان میشیگان که یافته های خود را در طی نشست اخیر کالج قلب آمریکا گزارش کردند، خاطر نشان کردند که بسیاری از شواهد علمی نشان دهنده اثرات مضر دمای هوای فصلی بر میزان حملات قلبی از جمله رطوبت بالا و همچنین گرما و سرمای شدید با آب و هوای سرد که بیشترین خطر را به ارمغان می آورد. اما بیشتر تحقیقات قبلی در مورد دمای کلی روزانه متمرکز شده است. این مطالعه جدید یکی از اولین تحقیقاتی است که رابطه بین حملات قلبی و انحرافات ناگهانی دما را بررسی می کند.

Heart attacks seem more common after extreme temperature changes

همراه با گرمایش سراسری،انتظار می رود که تغییرات آب و هوایی رویدادهای شدید آب و هوایی، امواج گرما و ضربه های سرد را بسته به جایی که مردم زندگی می کنند تولید می کند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تغییرات آب و هوایی و خصوصا گرم شدن قطب شمال ممکن است منجر به جریان فوران بیشتری شود که باعث ایجاد شدت بیشتر گرما، بارندگی، خشکسالی و غیره می شود و به همین دلیل است که در مناطق میانه ای از جمله ایالات متحده ، بخشی از کشور در حال  چنین تغییرات دمائی در دوران عجیب و غریب است.

آندرسون گفت:«در حالی که بدن سیستم های مؤثر برای پاسخ به تغییرات درجه حرارت دارد ممکن است که نوسانات سریع و شدید بیشتر باعث ایجاد استرس بیشتری در این سیستم ها شود که می تواند اثرات نامطلوب بر سلامتی داشته باشد.علاوه بر آن دانشمندان هنوز به مکانیسم اساسی و دقیق آگاهی ندارند. »

نظری بدهید