خوراک - تغذیه

چرا استرس باعث چاقی می شود

Why stress makes you fat

همه ما می دانیم چه چیزی باعث چاق شدنمان مان می شود مانند مصرف کالری بیش از زمانی که انرژی می سوزانیم.  اگر چه این درست است ولی به سوال ما پاسخ کافی نمی دهد .

چرا گاهی اوقات احساس می کنیم که مجبور به خوردن کمی کیک و یا تکه ای شکلات هستم اگر چه چند دقیقه بعد از آن پشیمان خواهیم شد.

آیا فقط حرص و طمع و یا چیزی دیگری در جریان است؟

اگرچه خود کنترولی مهم است اما با توجه به شواهد بدست آمده استرس نقش مهمی در افزایش وزن دارد.

استرس مزمن، خواب و سطح قند خون ما را مختل می کند. این باعث افزایش گرسنگی و راحتی خوردن می شود و پس از آن منجر به اختلال بیشتر در خواب و حتی سطوح بالاتر استرس باعث اختلال چشمگیر قند خون می شود. چنین شرایطی می تواند نه تنها به سطح ناسالم چاقی بدن منجر شود بلکه می تواند به دیابت نوع ۲ منجر شود.

دکتر گیلز یئو، یکی از اعضای Trust Me، با کمک دانشمندان دانشگاه لیدز تصمیم گرفت که خود را در یک روز بسیار پراسترس قرار دهد.

دانشمندان لیدز با درخواست گیلز آزمایشی تحت عنوان استرس ماستریخ را آغاز کردند.

آنها او را در مقابل یک کامپیوتر قرار دادند واز او خواستند که عدد ۱۷ را به سرعت از عدد ۲۰۴۳ کم کند. برای گیلز این کار استرس زا بود و او مرتکب اشتباهاتی در محاسبه شد.

قبل و بعد از محاسبه تیم لیدز دستهای او را در یک وان پر از یخ و آب قرار دادند و سطح قند خون را اندازه گیری کردند.

هنگامی که ما غذا می خوریم سطح قند خون ما افزایش می یابد و در یک فرد سالم مانند گیلز آنها به سرعت به حالت عادی باز می گردند.

اما آنچه تیم لیدز به آن دست پیدا کردند این بود که روزی که گیلز عمدا تحت تأثیراسترس قرار گرفت، سطح قند خون او سه ساعت برای بازگشت به حالت عادی طول کشید به عبارتی شش برابر طولانی تر از روزبدون استرس.

دلیل این اتفاق این است هنگامی که شما تحت تأثیراسترس قرار می گیرید بدن شما به حالت مبارزه یا پرواز در می آید به این دلیل که بدن فکر می کند تحت حمله قرار دارد و قند خون خود را به منظور تولید انرژی برای عضلات خود آزاد می کند.

Why stress makes you fat

اما اگر شما به این انرژی برای فرار از خطرنیاز نداشته باشید پس از آن پانکراس به منظور کاهش سطح قند خون انسولین ترشح  می کند.

این افزایش سطح انسولین و کاهش قند خون شما را به گرسنگی می اندازد و به همین دلیل است که هنگام استرس نیاز به کربوهیدارتهای شیرین پیدا می کنید .

همین روند زمانیکه خواب بدی در شب می بینید طی می شود .

تحقیقات اخیر توسط محققان در کالج کینگ لندن نشان داد که اگر شما از کمبود خواب برخوردارید به طور متوسط روزانه ۳۸۵ کیلوکالری اضافی مصرف می کنید که این مقدار هم اندازه ی کالری موجود در یک کلوچه بزرگ است.

زمانیکه کودکان از خواب کافی بهره نبرند بیشتر به خوراکیهای شیرین تمایل پیدا می کنند.

در تحقیق دیگری که اخیرا انجام شده محققان گروه کوچکی ازکودکان سه و چهار ساله که به طور معمول بعد از ظهر ها استراحت می کردند را مورد آزمایش قرار دادند. نه تنها آنها را از چرت زدن بعد از ظهر محروم کردند بلکه حدود دو ساعت از زمان خوابشان را در روز محروم کردند .

 روز بعد کودکان حدود ۲۰٪ کالری بیش از حد معمول به ویژه شکر و کربوهیدرات مصرف کردند. بعد از آزمایش آنها مجاز به خواب تا جایی که نیاز داشتند بودند .

روز بعد از آن، آنها هنوز ۱۴٪ بیشتر از حد طبیعی کالری مصرف کردند.

پس چگونه می توان استرس روزانه را کاهش داد؟

در اینجا یک روش تنفس موثر توصیه شده توسط NHS Choicesرا به شما پیشنهاد می کنم که اگر به صورت روتین روزانه آن را انجام دهید تاثیر چشمگیری را مشاهده می کنید .

شما می توانید آن را ایستاده، نشسته ، خوابیده و یا هر حالت آرامش بخش انجام دهید .

  • از طریق بینی خود تا ۵ شماره شروع به تنفس عمیق کنید به همان اندازه که می توانید بدون آنکه با زور تنفس شود
  • سپس به آرامی از طریق دهان خود به مدت ۵ شماره هوای تنفس شده را باز دم کنید
  • به طور پیوسته این کار را برای سه تا پنج دقیقه انجام دهید

یکی از ساده ترین مواردی که من به شدت توصیه می کنم این است که سعی کنید در شب خواب کافی داشته باشید. این آسان تر از انجام هر کار دیگری است علاوه بر آن سایت NHS Choices راهنمایی های مفیدی را ارائه می دهد.

شما همچنین می توانید ازبرخی تکنیک های « کاهش دهنده استرس » مانند ورزش، باغبانی، تمرکز ذهنی یا یوگا استفاده کنید.

هنگامی که با کمک پروفسور آنجلا کالو، کارشناس استرس از دانشگاه وست مینستر،از تمرینات برای کاهش استرس بهره مند شدم تمرکز ذهنی خود را به بالاترین سطح افزایش دادم.

بنابراین می توانید راه های مختلف را امتحان کنید و ببینید که بهترین روش موثر برای شما چیست.

منبع: Why stress makes you fat

نظری بدهید