تغییرات اقلیمی

تغییرات آب و هوا زنان را بیش از مردان تحت تاثیر قرار می دهد (قسمت اول)

ارقام سازمان ملل نشان می دهد که ۸۰ درصد از افرادی که در اثر تغییرات آب وهوایی آواره شده اند، زنان هستند.

نقش های اصلی خانواده که مراقبین و تامین کنندگان مواد غذایی و سوخت هستند در هنگام سیل و خشکسالی بیشتر آسیب پذیرهستند.

توافقنامه پاریس ۲۰۱۵ به منظور حمایت از زنان که به طور ناعادلانه تحت تاثیر حوادث قرار می گیرند ، بندی  را به عنوان قید و شرط برای اختیارات آنها قرار داده است .

Climate change 'impacts women more than men'

در آفریقای مرکزی، جایی که تا ۹۰ درصد دریاچه چاد ناپدید شده است، گروه های چادر نشین بومی در معرض خطر هستند. همانطور که ساحل دریاچه به مرور زمان عقب نشینی می کند زنان باید مسافت بیشتری را برای جمع آوری آب طی کنند.

هندو اومارو ابراهیم، هماهنگ کننده انجمن زنان بومی و مردم چاد (AFPAT)، توضیح می دهد: «در فصل خشک مردان زنان را ترک کرده وبه شهرها می آیند تا به مراقبت ار جامعه بپردازند .

در حالیکه فصل های خشک در حال افزایش است و زنان برای کمک به  خانواده هایشان سخت تر تلاش می کنند. ابراهیم اخیرا به  گزارش Women initiative 100در بی بی سی گفت: «آنها آسیب پذیرتر شده اند … کار بسیار سختی است.»

مشکل جهانی

فقط زنانی که در مناطق روستایی تحت تأثیر قرار دارند نیست بلکه در سطح جهانی زنان نسبت به مردان بیشتر فقر را تجربه می کنند و قدرت اقتصادی  اجتماعی کمتری نسبت به مردها دارند . این باعث می شود که از بحران هایی که بر زیرساخت ها، شغل ها و مسکن تاثیر می گذارند به سختی نجات یابند.

Climate change 'impacts women more than men'

پس از طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵، زنان آفریقایی آمریکایی در میان بدترین آسیب های ناشی از سیل در لوئیزیانا قرار داشتند. با افزایش سطح دریا شهرهایی که پایین تر از سطح آب قرار دارند مانند نیواورلینز به طور فزاینده در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

ژاکلیین لیت، استاد مطالعات زنان و جنس در دانشگاه Rutgers می گوید: «در نیواورلینز قبل از طوفان کاترینا فقر در میان جمعیت آفریقایی آمریکایی بیشتر وجود داشت . بیش از نیمی از خانواده های فقیر در این شهر توسط مادران مجرد رهبری می شد.آنها برای نجات یافتن و دستیابی به منابع روزمره خود به شبکه های همگرای وابسته  متکی هستند. جابجایی خانوارها و سکونت که پس از طوفان کاترینا اتفاق افتاد، این شبکه ها را به شدت تخریب کرده است. این امر زنان و کودکان  را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.»

«پس از وقایع شدید  تنها پناهگاه های اضطراری می توانست به اندازه کافی برای پشتیبانی از زنان مجهز باشد اما در پناه گاه Superdome، که در آن مهاجران به طور موقت پس از طوفان کاترینا قرار گرفتند،به اندازه کافی برای زنان محصولات بهداشتی وجود نداشت.

منبع: Climate change ‘impacts women more than men’

نظری بدهید