خوراک - تغذیه

سالم ترین راه مصرف مواد قندی (قسمت دوم)

What is the healthiest way to eat sweet foods?

اما راه هایی برای جلوگیری از دیابت وجود دارد. بنسی می گوید:« مردم می توانند با خوردن شکر کمتری یا خوردن آن با غذاهای دیگر به طوری که مواد قندی غالب نباشد شروع کنند. شاید بهترین نوع غذا برای مصرف همراه با شکر پروتئین است. مصرف پروتئین باعث آزاد شدن گلوکاگون ،هورمون تثبیت کننده انسولین ، می شود. بنابراین وقتی خورده می شود پروتئین و قند می توانند تنظیم کننده یکدیگر باشند. بدن ما در این راه بسیار هوشمندانه عمل می کند.»

به عنوان مثال برای شیرین کردن قهوه خود به جای اضافه کردن مقدار قابل توجهی شکر می توانید به آن شیر اضافه کنید یا قهوه خود را به صورت لاته ، کاپوچینو یا شیر قهوه میل کنید. این ترکیب ایده آل شکر و پروتئین (بدست آمده از شیر) را بدست می دهد که منجر به تراز هورمون و گلوکز می شود.

برخی تحقیقات اخیر نشان می دهد که ترتیب مصرف کربوهیدرات و پروتئین در وعده غذایی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تاثیر متفاوتی دارد. در این تحقیق از کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند خواسته شد که در سه روز متفاوت از ترتیب خواسته شده برای مصرف کربوهیدرات و پروتئین پیروی کنند . یک روز ابتدا کربوهیدرات مصرف کنند و بعد از ۱۰ دقیقه پروتئین و سبزیجات، روز بعد ابتدا پروتئین و سبزیجات و بعد از ۱۰ دقیقه کربوهیدرات و در نهایت در روز سوم همه چیز در یک زمان با هم خورده شود.

محققان سطح گلوکز، انسولین و گلوکاگون افراد را دقیقا پس از وعده های غذایی و هر ۳۰ دقیقه تا سه ساعت آینده اندازه گیری کردند. آنها دریافتند در صورتی که کربوهیدرات ها در مرحله آخر مصرف شده باشند میزان قند در سطح گلوکز حدود ۵۰ درصد پایین تر از زمانی است که در ابتدا مصرف شده باشند . حتی خوردن همه چیز به یکباره باعث افزایش ۴۰ درصدی قند نسبت به زمانیکه کربوهیدرات در مرحله آخر مصرف شده باشد می شود.

در واقع بر اساس این مطالعه تأثیر ترتیب غذا بر سطوح گلوکز وهورمون با اثر داروهای تنظیم کننده قابل مقایسه است. به بسیاری از افراد مبتلا به دیابت گفته شده است که مصرف کربوهیدرات و قند را محدود کنید اما این تحقیق نشان می دهد که فقط تغییر در ترتیب مصرف کربوهیدرات، سبزیجات و پروتئین می تواند مفید باشد .

لوییس آرون، استاد تحقیقات متابولیسم در مرکز پزشکی Weill Cornell، می گوید :«هر کسی می تواند از اطلاعاتی که به دست آمده استفاده کند در حالی که این مطالعه بر روی بیماران دیابتی انجام شده است و هدف آن یافتن بهترین شیوه برای مصرف مواد غذایی است.» به طور کلی او می گوید:«من فکر می کنم بهتر است سالاد، سبزیجات و پروتئین مصرف شود و سپس دسر میل شود.»

بنسی در ادامه اضافه می کند که این روش همچنین می تواند بطور منطقی به شما در مصرف حداقل دسر یا کربوهیدرات کمک کند . اگر شما قبلا به اندازه کافی مواد غذایی دیگر به ویژه سبزی های فیبری مصرف کرده اید  احتمالا کمتر نسبت به دسر تمایل پیدا می کنید.

این احتمالا ناخوشایند است که به خودتان قول دهید در فصل تعطیلات هیچ گونه مواد قندی مصرف نکنید. به جای محروم کردن خود از مصرف مواد قندی برای مثال می توانید ابتدا سعی کنید غذاهایی مانند گوشت یا مرغ را مصرف کنید و سپس پوره سیب زمینی میل کنید.

منبع: What is the healthiest way to eat sweet foods?

نظری بدهید